Cloud-satsning sikrer IBM den største vækst i tre år

I det seneste kvartal har IBM oplevet den største omsætningsvækst i tre år. Det er især selskabets cloud-forretning, der oplever fremgang.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Den amerikanske it-gigant IBM klarede sig bedre end forventet i årets andet kvartal.

Her omsatte IBM for 18,75 milliarder dollar, hvilket er en vækst på tre procent i forhold til samme periode i fjor og en tand bedre end analytikerne forventninger, som ifølge CNBC spåede en omsætning på 18,29 milliarder dollar.

Den justerede indtjening per aktie landede på 2,33 dollar mod analytikernes forventning på 2,29 dollar.

Væksten i dette kvartal er den højeste, som IBM har set i tre år, og selskabet fastholder samtidig forventningerne om, at det samlede år vil byde på toplinje-vækst.

Flere brancher er tilbage på sporet

IBM’s topchef Arvind Krishna vurderer ifølge CNBC, at mange økonomier står over for en genåbning efter coronapandemien, hvilket han vurderer vil skabe gunstige vilkår for selskabet.

”Med økonomier der genåbner over hele verden, vil vi se, at mange markeder og brancher kommer tilbage på sporet. Vi oplever allerede dette i Nordamerika og i udvalgte brancher,” siger han.

IBM oplevede desuden markant vækst i sin ”Cloud & Cognitive Software”-forretning, der blandt andet inkluderer Red Hat.

I denne del af forretningen voksede omsætningen med seks procent til 6,34 milliarder dollar.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Digitaliseringsstyrelsen

    IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

    Region Sjælland

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S