Cloud-satsning sikrer IBM den største vækst i tre år

I det seneste kvartal har IBM oplevet den største omsætningsvækst i tre år. Det er især selskabets cloud-forretning, der oplever fremgang.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Den amerikanske it-gigant IBM klarede sig bedre end forventet i årets andet kvartal.

Her omsatte IBM for 18,75 milliarder dollar, hvilket er en vækst på tre procent i forhold til samme periode i fjor og en tand bedre end analytikerne forventninger, som ifølge CNBC spåede en omsætning på 18,29 milliarder dollar.

Den justerede indtjening per aktie landede på 2,33 dollar mod analytikernes forventning på 2,29 dollar.

Væksten i dette kvartal er den højeste, som IBM har set i tre år, og selskabet fastholder samtidig forventningerne om, at det samlede år vil byde på toplinje-vækst.

Flere brancher er tilbage på sporet

IBM’s topchef Arvind Krishna vurderer ifølge CNBC, at mange økonomier står over for en genåbning efter coronapandemien, hvilket han vurderer vil skabe gunstige vilkår for selskabet.

”Med økonomier der genåbner over hele verden, vil vi se, at mange markeder og brancher kommer tilbage på sporet. Vi oplever allerede dette i Nordamerika og i udvalgte brancher,” siger han.

IBM oplevede desuden markant vækst i sin ”Cloud & Cognitive Software”-forretning, der blandt andet inkluderer Red Hat.

I denne del af forretningen voksede omsætningen med seks procent til 6,34 milliarder dollar.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job