Cloud-satsning sikrer IBM den største vækst i tre år

I det seneste kvartal har IBM oplevet den største omsætningsvækst i tre år. Det er især selskabets cloud-forretning, der oplever fremgang.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Den amerikanske it-gigant IBM klarede sig bedre end forventet i årets andet kvartal.

Her omsatte IBM for 18,75 milliarder dollar, hvilket er en vækst på tre procent i forhold til samme periode i fjor og en tand bedre end analytikerne forventninger, som ifølge CNBC spåede en omsætning på 18,29 milliarder dollar.

Den justerede indtjening per aktie landede på 2,33 dollar mod analytikernes forventning på 2,29 dollar.

Væksten i dette kvartal er den højeste, som IBM har set i tre år, og selskabet fastholder samtidig forventningerne om, at det samlede år vil byde på toplinje-vækst.

Flere brancher er tilbage på sporet

IBM’s topchef Arvind Krishna vurderer ifølge CNBC, at mange økonomier står over for en genåbning efter coronapandemien, hvilket han vurderer vil skabe gunstige vilkår for selskabet.

”Med økonomier der genåbner over hele verden, vil vi se, at mange markeder og brancher kommer tilbage på sporet. Vi oplever allerede dette i Nordamerika og i udvalgte brancher,” siger han.

IBM oplevede desuden markant vækst i sin ”Cloud & Cognitive Software”-forretning, der blandt andet inkluderer Red Hat.

I denne del af forretningen voksede omsætningen med seks procent til 6,34 milliarder dollar.

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S