Hackergrupper gør klar til at angribe OL i Tokyo: FBI slår alarm

USA's nationale sikkerhedstjeneste og forbundspoliti advarer nu mod, at OL i Tokyo kan blive angrebet fra flere forskellige hackergrupperinger. Blandet andet advarer FBI om, at tv-signalet kan være et af de helt store mål.

Artikel top billede

Viktor Axelsen ved OL i Rio 2016. Foto: Lars Møller. (Foto: ©Lars Møller)

De Olympiske Lege i Tokyo, Japan, er i fuld gang - indtil videre frem til mandag formiddag med en enkel sølvmedalje til Danmark.

Men fordelingen af de eftertragtede medaljer følges ikke kun af millioner af seer verden over. Flere hackergrupperinger har nemlig også indstillet sigtekornet på den store sportsbegivenhed.

Det vurderer USA's nationale sikkerhedstjeneste og forbundspoliti, FBI, der advarer mod cyberangreb ved OL sandsynligvis med forsøg på blandt andet at kapre tv-signalet.

Det skriver Threatpost.

"Modstandere kan bruge social engineering og phishing-kampagner inden legene for at få adgang til eller bruge tidligere erhvervet adgang til at plante malware for at forstyrre berørte netværk under begivenheden," lyder det fra FBI.

Myndigheden forventer, at OL vil tiltrække både almindelige cyberkriminelle såvel som grupperinger sponsoreret af nationalstater.

Hackernes mulige mål menes at være at tjene penge, skabe forvirring, få opmærksomhed, chikanere modstandere og fremme ideologiske punkter.

OL i Tokyo har allerede haft sit første cybersikkerhedsangreb, hvor personlige oplysninger om frivillige og billetkøbere blev offentliggjort.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Akademikernes A-kasse

    Data Scientist til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job