Hackergrupper gør klar til at angribe OL i Tokyo: FBI slår alarm

USA's nationale sikkerhedstjeneste og forbundspoliti advarer nu mod, at OL i Tokyo kan blive angrebet fra flere forskellige hackergrupperinger. Blandet andet advarer FBI om, at tv-signalet kan være et af de helt store mål.

Artikel top billede

Viktor Axelsen ved OL i Rio 2016. Foto: Lars Møller. (Foto: ©Lars Møller)

De Olympiske Lege i Tokyo, Japan, er i fuld gang - indtil videre frem til mandag formiddag med en enkel sølvmedalje til Danmark.

Men fordelingen af de eftertragtede medaljer følges ikke kun af millioner af seer verden over. Flere hackergrupperinger har nemlig også indstillet sigtekornet på den store sportsbegivenhed.

Det vurderer USA's nationale sikkerhedstjeneste og forbundspoliti, FBI, der advarer mod cyberangreb ved OL sandsynligvis med forsøg på blandt andet at kapre tv-signalet.

Det skriver Threatpost.

"Modstandere kan bruge social engineering og phishing-kampagner inden legene for at få adgang til eller bruge tidligere erhvervet adgang til at plante malware for at forstyrre berørte netværk under begivenheden," lyder det fra FBI.

Myndigheden forventer, at OL vil tiltrække både almindelige cyberkriminelle såvel som grupperinger sponsoreret af nationalstater.

Hackernes mulige mål menes at være at tjene penge, skabe forvirring, få opmærksomhed, chikanere modstandere og fremme ideologiske punkter.

OL i Tokyo har allerede haft sit første cybersikkerhedsangreb, hvor personlige oplysninger om frivillige og billetkøbere blev offentliggjort.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen