Hackergrupper gør klar til at angribe OL i Tokyo: FBI slår alarm

USA's nationale sikkerhedstjeneste og forbundspoliti advarer nu mod, at OL i Tokyo kan blive angrebet fra flere forskellige hackergrupperinger. Blandet andet advarer FBI om, at tv-signalet kan være et af de helt store mål.

Artikel top billede

Viktor Axelsen ved OL i Rio 2016. Foto: Lars Møller. (Foto: ©Lars Møller)

De Olympiske Lege i Tokyo, Japan, er i fuld gang - indtil videre frem til mandag formiddag med en enkel sølvmedalje til Danmark.

Men fordelingen af de eftertragtede medaljer følges ikke kun af millioner af seer verden over. Flere hackergrupperinger har nemlig også indstillet sigtekornet på den store sportsbegivenhed.

Det vurderer USA's nationale sikkerhedstjeneste og forbundspoliti, FBI, der advarer mod cyberangreb ved OL sandsynligvis med forsøg på blandt andet at kapre tv-signalet.

Det skriver Threatpost.

"Modstandere kan bruge social engineering og phishing-kampagner inden legene for at få adgang til eller bruge tidligere erhvervet adgang til at plante malware for at forstyrre berørte netværk under begivenheden," lyder det fra FBI.

Myndigheden forventer, at OL vil tiltrække både almindelige cyberkriminelle såvel som grupperinger sponsoreret af nationalstater.

Hackernes mulige mål menes at være at tjene penge, skabe forvirring, få opmærksomhed, chikanere modstandere og fremme ideologiske punkter.

OL i Tokyo har allerede haft sit første cybersikkerhedsangreb, hvor personlige oplysninger om frivillige og billetkøbere blev offentliggjort.

Annonce

LB Forsikring

Product Owner - Produktudvikling

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S