I 1990'erne chokerede Apples iMac en hel branche: "Da jeg ser den første gang, tænker jeg hold kæft, hvor er den flot. Kan en computer nu også se sådan ud"

90'erne: Jan Egebjærg stiftede i 1980'erne en af Danmarks første Apple-forretninger, men det hele kulminerede først for ham i 1990'erne, da de kreative brancher for alvor fik øjnene op for Apple. En del af æren for det tilfalder en helt særlig maskine, som lynhurtigt blev et hit på de danske reklamebureauer.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få historien om Apples funky iMac, der i 90'erne fik hele computerverden til at spærre øjnene op
  • Få historien om danske Jan Egebjærgs vej ind i Apple-verden.
1.344
6:45 min
Der er nogle produkter, der er så i øjenfaldende, at de straks påkalder sig din opmærksomhed.

Apples farvestrålende iMac, der blev lanceret i 1998 og udviklede sig til at blive et regulært 90'er-ikon, er et af den slags produkter.

Jan Egebjærg står bag en af Danmarks første Apple-forretninger, og han kan i dag stadigvæk huske første gang, han så Apples iMac.

”En af mine venner havde fået den, som en af de første herhjemme, og da jeg ser den første gang, tænker jeg hold kæft, hvor er den flot. Kan en computer nu også se sådan ud, og da vi tænder for den, viser det sig, at den tilmed er lynhurtig,” fortæller Jan Egebjærg.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job