I 1990'erne chokerede Apples iMac en hel branche: "Da jeg ser den første gang, tænker jeg hold kæft, hvor er den flot. Kan en computer nu også se sådan ud"

90'erne: Jan Egebjærg stiftede i 1980'erne en af Danmarks første Apple-forretninger, men det hele kulminerede først for ham i 1990'erne, da de kreative brancher for alvor fik øjnene op for Apple. En del af æren for det tilfalder en helt særlig maskine, som lynhurtigt blev et hit på de danske reklamebureauer.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få historien om Apples funky iMac, der i 90'erne fik hele computerverden til at spærre øjnene op
  • Få historien om danske Jan Egebjærgs vej ind i Apple-verden.
1.344
6:45 min
Der er nogle produkter, der er så i øjenfaldende, at de straks påkalder sig din opmærksomhed.

Apples farvestrålende iMac, der blev lanceret i 1998 og udviklede sig til at blive et regulært 90'er-ikon, er et af den slags produkter.

Jan Egebjærg står bag en af Danmarks første Apple-forretninger, og han kan i dag stadigvæk huske første gang, han så Apples iMac.

”En af mine venner havde fået den, som en af de første herhjemme, og da jeg ser den første gang, tænker jeg hold kæft, hvor er den flot. Kan en computer nu også se sådan ud, og da vi tænder for den, viser det sig, at den tilmed er lynhurtig,” fortæller Jan Egebjærg.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse