I 1990'erne chokerede Apples iMac en hel branche: "Da jeg ser den første gang, tænker jeg hold kæft, hvor er den flot. Kan en computer nu også se sådan ud"

90'erne: Jan Egebjærg stiftede i 1980'erne en af Danmarks første Apple-forretninger, men det hele kulminerede først for ham i 1990'erne, da de kreative brancher for alvor fik øjnene op for Apple. En del af æren for det tilfalder en helt særlig maskine, som lynhurtigt blev et hit på de danske reklamebureauer.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få historien om Apples funky iMac, der i 90'erne fik hele computerverden til at spærre øjnene op
  • Få historien om danske Jan Egebjærgs vej ind i Apple-verden.
1.344
6:45 min
Der er nogle produkter, der er så i øjenfaldende, at de straks påkalder sig din opmærksomhed.

Apples farvestrålende iMac, der blev lanceret i 1998 og udviklede sig til at blive et regulært 90'er-ikon, er et af den slags produkter.

Jan Egebjærg står bag en af Danmarks første Apple-forretninger, og han kan i dag stadigvæk huske første gang, han så Apples iMac.

”En af mine venner havde fået den, som en af de første herhjemme, og da jeg ser den første gang, tænker jeg hold kæft, hvor er den flot. Kan en computer nu også se sådan ud, og da vi tænder for den, viser det sig, at den tilmed er lynhurtig,” fortæller Jan Egebjærg.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S