I 1990'erne chokerede Apples iMac en hel branche: "Da jeg ser den første gang, tænker jeg hold kæft, hvor er den flot. Kan en computer nu også se sådan ud"

90'erne: Jan Egebjærg stiftede i 1980'erne en af Danmarks første Apple-forretninger, men det hele kulminerede først for ham i 1990'erne, da de kreative brancher for alvor fik øjnene op for Apple. En del af æren for det tilfalder en helt særlig maskine, som lynhurtigt blev et hit på de danske reklamebureauer.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få historien om Apples funky iMac, der i 90'erne fik hele computerverden til at spærre øjnene op
  • Få historien om danske Jan Egebjærgs vej ind i Apple-verden.
1.344
6:45 min
Der er nogle produkter, der er så i øjenfaldende, at de straks påkalder sig din opmærksomhed.

Apples farvestrålende iMac, der blev lanceret i 1998 og udviklede sig til at blive et regulært 90'er-ikon, er et af den slags produkter.

Jan Egebjærg står bag en af Danmarks første Apple-forretninger, og han kan i dag stadigvæk huske første gang, han så Apples iMac.

”En af mine venner havde fået den, som en af de første herhjemme, og da jeg ser den første gang, tænker jeg hold kæft, hvor er den flot. Kan en computer nu også se sådan ud, og da vi tænder for den, viser det sig, at den tilmed er lynhurtig,” fortæller Jan Egebjærg.

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest