Det Hvide Hus opfordrer USA's mest kritiske virksomheder til at forbedre deres cyberforsvar

Et nyt notat fra Biden-regeringen opfordrer den kritiske del af virksomheder i USA til at tage et ekstra kig på cybersikkerheden.

Artikel top billede

Onsdag underskrev den amerikanske præsident Joe Biden et nationalt sikkerhednotat, der lancerer et nyt initiativ, der rækker ind i den offentlige og private del af USAs erhvervsliv.

Med notatet lanceres en såkaldt "præstationskontrol" for cybersikkerhed. Helt enkelt, anbefales amerikanske virksomheder, der driver kritisk infrastruktur at føre kontrol af cybersikkerheden, for at sikre USA som helhed.

Det skriver Reuters.

Anfalingerne er frivillige, men Biden-administrationen håber på, at det vil får virksomhederne til at forbedre deres cybersikkerhed og prioritere det forud for andre politiske bestræbelser.

Notatet kommer efter USA i år har været udsat for flere fatale angreb på betydningsfuld infrastruktur, så som olierørledningen Colonial Pipeline, som blev hacket og lagt ned tilbage i maj, og henlagde hele den amerikanske østkyst uden brændstof.

Dette skabte både panik i befolkningen og fik prisen på benzin til at stige i området.

Dertil kommer angrebet på kødproducenten JBS, hvis kødproduktion også efter et cyberangreb gik ned flere steder i USA.

"Fraværet af obligatoriske cybersikkerhedskrav til kritisk infrastruktur er det, der på mange måder har bragt os til det sårbarhedsniveau, vi har i dag," sagde en embedsmand om notatet.

I USA ejses næsten 90 procent af den kritiske infrastruktur af den private sektor. Derfor er landets sikkerhed afhængig af, at disse virksomheder søger for at bringe cybersikkerheden til et topniveau.

"At sikre den kræver en hel nationens indsats," sagde embedsmanden, der desuden beskriver denne sikekrhed i dag med ord som "patchwork" og "stykbidder".

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura