Zoom betaler halv milliard kroner efter privacy-problemer: Ændrer sin håndtering af dine data

Zoom lukker ned for en truende retssag med en halv milliard kroner i erstatning og en række grundlæggende ændringer i sin datahåndtering.

Artikel top billede

Zoom vil betale 85 millioner dollar - omkring en halv milliard kroner - i forlig for at lukke ned for det masse-søgsmål, som en række amerikanske brugere har anlagt mod selskabet.

Samtidig vil Zoom indføre en række ændringer i sin datahåndtering.

Søgsmålet består af i alt 14 sager, der hver især blev anlagt mod Zoom mellem marts og maj i fjor og siden lagt sammen til et masse-søgsmål, et såkaldt class action lawsuit.

I alle sagerne anklager sagsøgerne Zoom for ulovligt og uden samtykke at dele brugernes data via integrationer med tredjeparts-software.

Ligeledes beskyldes Zoom for at give forkerte oplysninger om platformens kryptering og for at have for dårlig it-sikkerhed og for at tilbyde brugerne for ringe muligheder for selv håndtere deres privacy.

Det har blandt andet ifølge ZDNet resulteret i såkaldt ‘zoombombing,’ der blev kendt under corona-krisen, hvor mange oplevede, at fremmede mennesker pludselig kunne dukke op i deres Zoom-møder.

Det amerikanske justitsministerium besluttede i fjor at ulovliggøre netop ‘zoom-bombing.’

Ændringer

Foruden erstatningen vil Zoom nu indføre en række ændringer, som skal forbedre it-sikkerheden og privacy-niveauet samt gøre it-sikkerheden bedre.

Blandt andet vil Zoom indføre såkaldte in-meeting notifikationer, som skal gøre det nemmere for brugerne at få overblik over, hvem der kan se, dele og gemme deres bruger-data og indhold.

Zoom vil desuden i det kommende år ikke integrere Facebooks SDK til iOS.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S