Zoom betaler halv milliard kroner efter privacy-problemer: Ændrer sin håndtering af dine data

Zoom lukker ned for en truende retssag med en halv milliard kroner i erstatning og en række grundlæggende ændringer i sin datahåndtering.

Artikel top billede

Zoom vil betale 85 millioner dollar - omkring en halv milliard kroner - i forlig for at lukke ned for det masse-søgsmål, som en række amerikanske brugere har anlagt mod selskabet.

Samtidig vil Zoom indføre en række ændringer i sin datahåndtering.

Søgsmålet består af i alt 14 sager, der hver især blev anlagt mod Zoom mellem marts og maj i fjor og siden lagt sammen til et masse-søgsmål, et såkaldt class action lawsuit.

I alle sagerne anklager sagsøgerne Zoom for ulovligt og uden samtykke at dele brugernes data via integrationer med tredjeparts-software.

Ligeledes beskyldes Zoom for at give forkerte oplysninger om platformens kryptering og for at have for dårlig it-sikkerhed og for at tilbyde brugerne for ringe muligheder for selv håndtere deres privacy.

Det har blandt andet ifølge ZDNet resulteret i såkaldt ‘zoombombing,’ der blev kendt under corona-krisen, hvor mange oplevede, at fremmede mennesker pludselig kunne dukke op i deres Zoom-møder.

Det amerikanske justitsministerium besluttede i fjor at ulovliggøre netop ‘zoom-bombing.’

Ændringer

Foruden erstatningen vil Zoom nu indføre en række ændringer, som skal forbedre it-sikkerheden og privacy-niveauet samt gøre it-sikkerheden bedre.

Blandt andet vil Zoom indføre såkaldte in-meeting notifikationer, som skal gøre det nemmere for brugerne at få overblik over, hvem der kan se, dele og gemme deres bruger-data og indhold.

Zoom vil desuden i det kommende år ikke integrere Facebooks SDK til iOS.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S