Zoom betaler halv milliard kroner efter privacy-problemer: Ændrer sin håndtering af dine data

Zoom lukker ned for en truende retssag med en halv milliard kroner i erstatning og en række grundlæggende ændringer i sin datahåndtering.

Artikel top billede

Zoom vil betale 85 millioner dollar - omkring en halv milliard kroner - i forlig for at lukke ned for det masse-søgsmål, som en række amerikanske brugere har anlagt mod selskabet.

Samtidig vil Zoom indføre en række ændringer i sin datahåndtering.

Søgsmålet består af i alt 14 sager, der hver især blev anlagt mod Zoom mellem marts og maj i fjor og siden lagt sammen til et masse-søgsmål, et såkaldt class action lawsuit.

I alle sagerne anklager sagsøgerne Zoom for ulovligt og uden samtykke at dele brugernes data via integrationer med tredjeparts-software.

Ligeledes beskyldes Zoom for at give forkerte oplysninger om platformens kryptering og for at have for dårlig it-sikkerhed og for at tilbyde brugerne for ringe muligheder for selv håndtere deres privacy.

Det har blandt andet ifølge ZDNet resulteret i såkaldt ‘zoombombing,’ der blev kendt under corona-krisen, hvor mange oplevede, at fremmede mennesker pludselig kunne dukke op i deres Zoom-møder.

Det amerikanske justitsministerium besluttede i fjor at ulovliggøre netop ‘zoom-bombing.’

Ændringer

Foruden erstatningen vil Zoom nu indføre en række ændringer, som skal forbedre it-sikkerheden og privacy-niveauet samt gøre it-sikkerheden bedre.

Blandt andet vil Zoom indføre såkaldte in-meeting notifikationer, som skal gøre det nemmere for brugerne at få overblik over, hvem der kan se, dele og gemme deres bruger-data og indhold.

Zoom vil desuden i det kommende år ikke integrere Facebooks SDK til iOS.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S