Danske virksomheder ligger helt i front på e-handel i Europa: Små danske selskaber smadrer europæiske konkurrenter

Virksomheder i Danmark bruger i langt højere grad e-handel end deres europæiske konkurrenter. Særligt små virksomheder er foran på e-handel, lyder det i ny undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: Photo by rupixen on Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tjek hvor mange danske virksomheder, der satser på e-handel
297
1:30 min
Danmark er et af de lande, hvor virksomhederne satser allermest på digitale butikker.

Navnlig er små danske virksomheder helt fremme med en digital handelstilstedeværelse sammenlignet med konkurrenter i både Norden og Europa.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS