Coronakrisen får printmængderne til at falde drastisk: I 2020 blev der printet 450 milliarder færre sider

Lukkede kontorer og hjemmearbejde fik printmængderne til at falde med hele 14 procent i 2020. Det svarer til, at der blev printet 450 milliarder færre papirer om året, der var stærkt præget af coronakrisen. Analysehuset IDC forudser dog et comeback for printbranchen.

Artikel top billede

(Foto: suksawad / suksawad)

Den seneste årrække er de globale printmængder faldet i et stabilt tempo.

Men med pandemien indtræden i 2020 blev håndbremsen trukket.

Antallet af papirer, der fandt vej gennem en kontor- eller hjemmeprinter, faldt med hele 450 milliarder sider på verdensplan.

Det svarer til en fald på 14 procent i forhold til 2019.

Det viser analysehuset IDC's seneste opgørelse, der har taget temperaturen på den feberramte printbranche i 2020.

Samlet set blev der printet 2,8 billioner sider i løbet af året.

IDC noterer, at covid-19 og det dramatiske skifte fra kontorarbejde til hjemmearbejde er årsagen til den stærke nedgang.

Analysehuset forudser dog, at den overordnede papirvolumen vil stige med to procent fra 2020 til 2021. Men på trods af stigningen, så vil printmængderne ikke komme tilbage på niveauet som før pandemien.

Frs 2022 og fremefter lyder forudsigelsen, at papirmængderne fortsat vil falde år for år, og endda i et højere tempo end inden coronakrisen, lyder det.

Det ventes nemlig, at mange vender tilbage til kontorerne, men en større procentdel vil fortsætte med at arbejde hjemmefra end før pandemien, hvilket vil udløse et større fald.

I løbet af 2020 er der dog set en stigning på fire procent i papirmængderne printet på inkjet-printere i hjemmet. Samtidig er antallet af papirer printet på multifunktions laserprintere, der primært står på kontorerne, faldet med 16 procent i 2020.

"Udskrevne sider derhjemme vil ikke opveje faldet på kontorer, da organisationer og regeringer fortsat forfølger papirløse initiativer og dagsordener for digital transformation," lyder det fra Ilona Stankeova, der er senior forskningsdirektør ved IDC Europe.

For 2020 lød antallet af printede sider på 2,8 billioner, og dette tal forventes af være faldet til 2,3 billioner, når kalenderen viser 2025.

Selvom det er et stort fald, så påpeger Ilona Stankeova, at 2,3 billioner papirer svarer til, at der hvert minut udskrives 4,4 millioner papirer globalt og dækker et område på størrelse med 39 fodboldbaner i minuttet.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Digital Performance & CRO Manager

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S