Partier langer ud efter besparelser hos Datatilsynet: "Meget, meget problematisk"

Det er dybt problematisk, at regeringen planlægger at spare på budgettet hos Datatilsynet. Det mener en række partier i både rød og blå blok, der vil have tilført flere ressourcer til tilsynet.

Artikel top billede

(Foto: Datatilsynet)

Det bliver mødt af hård kritik fra en række partier i Folketinget, at regeringen planlægger markante besparelser hos Datatilsynet.

Som Computerworld allerede sidste år kunnet fortælle, så står Datatilsynets bevilling til at falde i løbet af de kommende år. Det betyder, at tilsynet får færre penge at løse sin opgave for i fremtiden.

Det får nu en række partier til at lange hårdt ud efter beslutningen om at give færre penge til det danske Datatilsyn.

Det skriver Altinget.

"Vi taler om et tilsyn, der får større og flere opgaver og som er stadig vigtigere for, at vores samfund fungerer, så det er helt tudetosset, at man vælger at skære lige præcis her," siger it-ordfører Christoffer Aagaard Melson ifølge mediet, og kalder situationen meget, meget problematisk.

Venstres ordfører får opbakning fra regeringens støtteparti Enhedslisten. Her er man også stærkt kritisk over for beslutningen, som man mener er uholdbar i en tid hvor samfundet bliver mere digitaliseret.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job