Partier langer ud efter besparelser hos Datatilsynet: "Meget, meget problematisk"

Det er dybt problematisk, at regeringen planlægger at spare på budgettet hos Datatilsynet. Det mener en række partier i både rød og blå blok, der vil have tilført flere ressourcer til tilsynet.

Artikel top billede

(Foto: Datatilsynet)

Det bliver mødt af hård kritik fra en række partier i Folketinget, at regeringen planlægger markante besparelser hos Datatilsynet.

Som Computerworld allerede sidste år kunnet fortælle, så står Datatilsynets bevilling til at falde i løbet af de kommende år. Det betyder, at tilsynet får færre penge at løse sin opgave for i fremtiden.

Det får nu en række partier til at lange hårdt ud efter beslutningen om at give færre penge til det danske Datatilsyn.

Det skriver Altinget.

"Vi taler om et tilsyn, der får større og flere opgaver og som er stadig vigtigere for, at vores samfund fungerer, så det er helt tudetosset, at man vælger at skære lige præcis her," siger it-ordfører Christoffer Aagaard Melson ifølge mediet, og kalder situationen meget, meget problematisk.

Venstres ordfører får opbakning fra regeringens støtteparti Enhedslisten. Her er man også stærkt kritisk over for beslutningen, som man mener er uholdbar i en tid hvor samfundet bliver mere digitaliseret.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    IT-Universitetet i København

    IT-partner til IT-Universitetet i København

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job