EG køber Herning-virksomheden InCom: Syvende opkøb i år

EG overtager den lille softwarevirksomhed InCom i sit syvende opkøb i år. Selskabet skal nu lægges ind under EG's bolig-division.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

EG køber softwarevirksomheden InCom, der fra sit hovedkvarter i Herning står bag en admininistrations-løsning til boligsektoren, BoligExtraNet.

Selskabet er stiftet af direktør Stefan Max Jensen, som indtil nu har været eneejer og direktør for de 17 medarbejdere.

InCom fortsætter med samtlige medarbejdere nu som en del af EG’s bolig-division, hvor selskabet nu skal lægges sammen med Prosedo, som EG købte i fjor

EG-direktør Mikkel Bardram meddeler, at EG med købet af det lille selskab ‘accellererer vores evne til at kunne tilbyde boligadministratorer endnu flere muligheder for let at håndtere de administrative processer.”

InComs BoligExtraNet består af 120 moduler, som brugerne - typisk boligadministration og lignende - selv kan sammensætte efter ønske og behov.

De to selskaber har samarbejdet siden 2010 og kender derfor hinanden godt i forvejen. EG havde indtil for få måneder siden sit hovedkvarter gennem mange år i netop Herning, hvor også InCom holder til huse.

EG flyttede fornylig hovedkvarteret til København.

InCom landede i 2020 en bruttofortjeneste på 12,9 millioner kroner og en driftsindtjening på godt 3,1 millioner kroner. Overskuddet blev på knap 2,5 millioner kroner.

EG har siden nytår købt seks selskaber, nemlig EasyUpdate, FrontAvenue, Front Systems, PM El-Beregning, EnerKey og Zavann. Sidstnævnte købte EG for under en uge siden.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Statens IT

Netscaler specialist til Statens It

Københavnsområdet

Timengo DPG

Senior Teknisk Onboarding Konsulent

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S