EG køber Herning-virksomheden InCom: Syvende opkøb i år

EG overtager den lille softwarevirksomhed InCom i sit syvende opkøb i år. Selskabet skal nu lægges ind under EG's bolig-division.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

EG køber softwarevirksomheden InCom, der fra sit hovedkvarter i Herning står bag en admininistrations-løsning til boligsektoren, BoligExtraNet.

Selskabet er stiftet af direktør Stefan Max Jensen, som indtil nu har været eneejer og direktør for de 17 medarbejdere.

InCom fortsætter med samtlige medarbejdere nu som en del af EG’s bolig-division, hvor selskabet nu skal lægges sammen med Prosedo, som EG købte i fjor

EG-direktør Mikkel Bardram meddeler, at EG med købet af det lille selskab ‘accellererer vores evne til at kunne tilbyde boligadministratorer endnu flere muligheder for let at håndtere de administrative processer.”

InComs BoligExtraNet består af 120 moduler, som brugerne - typisk boligadministration og lignende - selv kan sammensætte efter ønske og behov.

De to selskaber har samarbejdet siden 2010 og kender derfor hinanden godt i forvejen. EG havde indtil for få måneder siden sit hovedkvarter gennem mange år i netop Herning, hvor også InCom holder til huse.

EG flyttede fornylig hovedkvarteret til København.

InCom landede i 2020 en bruttofortjeneste på 12,9 millioner kroner og en driftsindtjening på godt 3,1 millioner kroner. Overskuddet blev på knap 2,5 millioner kroner.

EG har siden nytår købt seks selskaber, nemlig EasyUpdate, FrontAvenue, Front Systems, PM El-Beregning, EnerKey og Zavann. Sidstnævnte købte EG for under en uge siden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen