Antivirus-gigant køber Avast for mere end 50 milliarder kroner

Avast og antivirusselskabet NortonLifeLock er blevet enige om en fusion til mere end 50 milliarder kroner. Målet er at skabe en førende virksomheden inden for antivirus-programmer.

Artikel top billede

(Foto: ARGYLL / ARGYLL)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor de to selskaber nu fusionere
  • Hvordan det nye selskab kommer til at se ud efter kæmpeopkøbet
389
2 min
Antivirusselskbaet NortonLifeLock køber den britiske konkurrent Avast PLC i et kæmpe opkøb mellem nogle af de største aktører inden for antivirus.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Midtjylland

Jyske Bank

AI-udvikler

Midtjylland

KMD A/S

Support Consultant

Nordjylland

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S