USA sætter ind over for Apple og Googles udskældte betalingsmodel

Amerikanske politikere går nu også ind i kampen mod Apple og Googles monopol på at downloade apps til verdens smartphones. Derfor er man nu klar til at følge EU og regulere området.

Artikel top billede

Apple og Google sidder alt for tungt på markedet for apps til smartphones.

Det mener en række amerikanske politikere fra begge partier i USA. Derfor er Kongressen klar til at følge EU's tilgang til de to app-butikker for at begrænse de to selskabers dominans på markedet.

Det skriver Reuters.

Lovgivningen vil både begrænse Apple og Googles udskældte betalingsmodeller i App Store og Google Play Store. Derudover vil man forhindre de to selskaber i at favorisere deres egne apps på de to platforme.

"Jeg finder det her destruktive misbrug fra Apple og Google så stødende på så mange niveauer. Deres magt har nået et punkt, hvor det rammer en hel økonomi i at at vokse og innovere," siger en af politikerne bag den nye lovgivning.

Med lovforslaget er USA går USA samme vej som politikere i EU. Her har den dansk konkurrencekommissær Margrethe Vestager selv åbnet en sag mod Apple og Google for deres brug af de to platforme.

Derudover har EU-Kommissionen også introduceret et lovforslag, der skal begrænse Apple og Googles eneret på platformene.

“Hvis først du har købt en iPhone, så har Apple monopol på sin App Store. Man skal i hvert fald være ret teknisk ambitiøs for at gøre noget andet,” har Margrethe Vestager tidligere sagt til Computerworld.

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job