USA sætter ind over for Apple og Googles udskældte betalingsmodel

Amerikanske politikere går nu også ind i kampen mod Apple og Googles monopol på at downloade apps til verdens smartphones. Derfor er man nu klar til at følge EU og regulere området.

Artikel top billede

Apple og Google sidder alt for tungt på markedet for apps til smartphones.

Det mener en række amerikanske politikere fra begge partier i USA. Derfor er Kongressen klar til at følge EU's tilgang til de to app-butikker for at begrænse de to selskabers dominans på markedet.

Det skriver Reuters.

Lovgivningen vil både begrænse Apple og Googles udskældte betalingsmodeller i App Store og Google Play Store. Derudover vil man forhindre de to selskaber i at favorisere deres egne apps på de to platforme.

"Jeg finder det her destruktive misbrug fra Apple og Google så stødende på så mange niveauer. Deres magt har nået et punkt, hvor det rammer en hel økonomi i at at vokse og innovere," siger en af politikerne bag den nye lovgivning.

Med lovforslaget er USA går USA samme vej som politikere i EU. Her har den dansk konkurrencekommissær Margrethe Vestager selv åbnet en sag mod Apple og Google for deres brug af de to platforme.

Derudover har EU-Kommissionen også introduceret et lovforslag, der skal begrænse Apple og Googles eneret på platformene.

“Hvis først du har købt en iPhone, så har Apple monopol på sin App Store. Man skal i hvert fald være ret teknisk ambitiøs for at gøre noget andet,” har Margrethe Vestager tidligere sagt til Computerworld.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S