Telekæmpen T-Mobile kan være ramt af kæmpehack: 100 millioner brugeres data måske stjålet

Hacker sætter bruger-data på 100 millioner T-Mobilekunder til salg for 1,8 millioner kroner. T-Mobile aner ikke, hvad der foregår. Men er i gang med at undersøge sagen.

Artikel top billede

Telegiganten T-Mobile er i gang med at efterforske en kæmpe datalæk, efter en hacker pludselig har udbudt brugerdata på enorme 100 millioner af selskabets kunder til salg på dark web.

Her forlanger hackeren seks bitcoins - som modsvarer omkring 1,8 millioner kroner - for en pakke, der indeholder eksempelvis kørekort, sygesikrings-nummer, adresser, telefonnumre og lignende på 30 millioner af brugerne, der alle har hjemme i USA.

Den pågældende hacker skriver her ikke direkte, at data er fra T-Mobile, men direkte adspurgt har han meddelt, at alle data er snuppet fra T-Mobile servere.

Til Reuters meddeler T-Mobile, at man er i gang med at dykke ned i sagen.

“Vi er opmærksomme på oplysningerne fremsat i et undergrunds-forum og har aktivt efterforsket deres troværdighed. Vi har ingen yderligere bemærkninger,” lyder det kortfattet fra T-Mobile til Reuters.

Annonce

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S