Telekæmpen T-Mobile kan være ramt af kæmpehack: 100 millioner brugeres data måske stjålet

Hacker sætter bruger-data på 100 millioner T-Mobilekunder til salg for 1,8 millioner kroner. T-Mobile aner ikke, hvad der foregår. Men er i gang med at undersøge sagen.

Artikel top billede

Telegiganten T-Mobile er i gang med at efterforske en kæmpe datalæk, efter en hacker pludselig har udbudt brugerdata på enorme 100 millioner af selskabets kunder til salg på dark web.

Her forlanger hackeren seks bitcoins - som modsvarer omkring 1,8 millioner kroner - for en pakke, der indeholder eksempelvis kørekort, sygesikrings-nummer, adresser, telefonnumre og lignende på 30 millioner af brugerne, der alle har hjemme i USA.

Den pågældende hacker skriver her ikke direkte, at data er fra T-Mobile, men direkte adspurgt har han meddelt, at alle data er snuppet fra T-Mobile servere.

Til Reuters meddeler T-Mobile, at man er i gang med at dykke ned i sagen.

“Vi er opmærksomme på oplysningerne fremsat i et undergrunds-forum og har aktivt efterforsket deres troværdighed. Vi har ingen yderligere bemærkninger,” lyder det kortfattet fra T-Mobile til Reuters.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S