Telekæmpen T-Mobile kan være ramt af kæmpehack: 100 millioner brugeres data måske stjålet

Hacker sætter bruger-data på 100 millioner T-Mobilekunder til salg for 1,8 millioner kroner. T-Mobile aner ikke, hvad der foregår. Men er i gang med at undersøge sagen.

Artikel top billede

Telegiganten T-Mobile er i gang med at efterforske en kæmpe datalæk, efter en hacker pludselig har udbudt brugerdata på enorme 100 millioner af selskabets kunder til salg på dark web.

Her forlanger hackeren seks bitcoins - som modsvarer omkring 1,8 millioner kroner - for en pakke, der indeholder eksempelvis kørekort, sygesikrings-nummer, adresser, telefonnumre og lignende på 30 millioner af brugerne, der alle har hjemme i USA.

Den pågældende hacker skriver her ikke direkte, at data er fra T-Mobile, men direkte adspurgt har han meddelt, at alle data er snuppet fra T-Mobile servere.

Til Reuters meddeler T-Mobile, at man er i gang med at dykke ned i sagen.

“Vi er opmærksomme på oplysningerne fremsat i et undergrunds-forum og har aktivt efterforsket deres troværdighed. Vi har ingen yderligere bemærkninger,” lyder det kortfattet fra T-Mobile til Reuters.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job