“Om mandagen modtager vi intet mindre end seks postsække med Hugo-tegninger fra børn i hele landet, og herefter går det fuldstændig bananas"

“Det var mig, der udviklede skærmtrolden Hugo og isbjørnen Oswald, som seerne tilbage i 1990'erne kunne styre med deres trykknaptelefoner på direkte tv fredag aften i Eleva2eren. Ideen til at man kunne bruge telefonernes dtmf-toner til at styre figuren var min, og jeg lagde også selv stemme til Oswald, når han eksempelvis sagde “Det var vel nok ærgerligt. Vi prøver igen.”

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få historien om skabelsen af 90'ernes helt store danske spil- og underholdnings-eventyr, skærmtrolden Hugo
  • Få Hugo-skaberen Ivan Sølvasons histore om, hvordan spillet blev skabt
  • Få forklaringen på, hvordan seerne styrede Hugo med deres trykknap-telefoner
  • Få indblik i hvad der gik galt, da Hugo-eventyret kollapserde og få Ivan Sølvasons forklaring på, hvad han har lært af eventyret
1.161
6 min
I filmen Speed fra 1994 siger skurken, der spilles af Dennis Hopper: “Interactive tv. Wave of the future,” da han sprænger en bombe ved hjælp af en telefon, mens han sidder og følger det hele i fjernsynet.

Og da jeg så den scene, tænkte jeg – "det er jo det, jeg hele tiden har sagt."

For det var mig, der udviklede skærmtrolden Hugo og isbjørnen Oswald, som seerne tilbage i 90'erne kunne styre med deres trykknaptelefoner på direkte tv fredag aften i Eleva2eren.

Ideen til at man kunne bruge telefonernes dtmf-toner til at styre figuren var min, og jeg lagde også selv stemme til Oswald, når han eksempelvis sagde “Det var vel nok ærgerligt. Vi prøver igen”

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,