“Om mandagen modtager vi intet mindre end seks postsække med Hugo-tegninger fra børn i hele landet, og herefter går det fuldstændig bananas"

“Det var mig, der udviklede skærmtrolden Hugo og isbjørnen Oswald, som seerne tilbage i 1990'erne kunne styre med deres trykknaptelefoner på direkte tv fredag aften i Eleva2eren. Ideen til at man kunne bruge telefonernes dtmf-toner til at styre figuren var min, og jeg lagde også selv stemme til Oswald, når han eksempelvis sagde “Det var vel nok ærgerligt. Vi prøver igen.”

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få historien om skabelsen af 90'ernes helt store danske spil- og underholdnings-eventyr, skærmtrolden Hugo
  • Få Hugo-skaberen Ivan Sølvasons histore om, hvordan spillet blev skabt
  • Få forklaringen på, hvordan seerne styrede Hugo med deres trykknap-telefoner
  • Få indblik i hvad der gik galt, da Hugo-eventyret kollapserde og få Ivan Sølvasons forklaring på, hvad han har lært af eventyret
1.161
6 min
I filmen Speed fra 1994 siger skurken, der spilles af Dennis Hopper: “Interactive tv. Wave of the future,” da han sprænger en bombe ved hjælp af en telefon, mens han sidder og følger det hele i fjernsynet.

Og da jeg så den scene, tænkte jeg – "det er jo det, jeg hele tiden har sagt."

For det var mig, der udviklede skærmtrolden Hugo og isbjørnen Oswald, som seerne tilbage i 90'erne kunne styre med deres trykknaptelefoner på direkte tv fredag aften i Eleva2eren.

Ideen til at man kunne bruge telefonernes dtmf-toner til at styre figuren var min, og jeg lagde også selv stemme til Oswald, når han eksempelvis sagde “Det var vel nok ærgerligt. Vi prøver igen”

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks