Nvidias kæmpe-opkøb af Arm skal nu kulegraves: Fusionen kan skabe store problemer for konkurrenter

De britiske konkurencemyndigheder indleder nu en dybdegående undersøgelse af Nvidias overtagelse af Arm. Der er nemlig opstået frygt for, at fusionen vil skade Nvidias konkurrenter som Intel, Qualcomm og AMD.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia)

Nvidias opkøb af britiske Arm til 40 milliarder dollar vækker fortsat bekymring.

Efter en indledende undersøgelse slår de britiske konkurrencemyndigheder nu fast, at der er brug for en dybegående redegørelse af kæmpeopkøbet.

Den britiske konkurrencemyndighed (CMA) har indgivet en rapport til udenrigsministeren, der fortæller, at den fusionerede virksomhed vil have evnen og muligheden for at styrke Nvidias konkurrenceevne ved at begrænse adgangen til Arms intellektuelle ejendomsret (IP), skriver ZDNet.

Nvidias konkurrenter benytter nemlig Arms IP til at producere chips, halvledere og andre produkter, der konkurrerer med Nvidias egne produkter.

Disse virksomheder omfatter Intel, Qualcomm, AMD og Xilinx, som for nylig udtrykte forargelse over handlen.

"Vi er bekymrede for, at Nvidias overtagelse af Arm kan skabe reelle problemer for Nvidias konkurrenter ved at begrænse deres adgang til vigtige teknologier og i sidste ende kvæle innovation på tværs af en række vigtige og voksende markeder. Dette kan ende med, at forbrugerne går glip af nye produkter, eller priserne stiger," siger Andrea Coscelli, chef for CMA til mediet.

Opkøb til 250 milliarder

Efter Nvidia i august 2020 meddelte, at selskabet ville købe britiske Arm Holding i det hidtil største opkøb i chip-branchen, er der fra flere sider blevet udtrykt bekymring om de mulige konsekvenser af gigant-købet til over 250 milliarder kroner.

Den amerikanske chipproducent erkendte sidste uge, at planen om en overtagelse inden for 18 måneder ser ud til at være urealistisk, skrev Financial Times.

"Vores diskussioner med tilsynsmyndigheder tager længere tid end først antaget, så det skubber tidsplanen," siger Jensen Huang, CEO i Nvidia, til mediet.

Kæmpehandlen er blevet genstand for konkurrenceundersøgelser verden over.

Jensen Huang forklarer dog, at selskabet stadig er "overbevist" om, at konkurrencemyndighederne vil godkende opkøbet af Arm.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank