Nvidias kæmpe-opkøb af Arm skal nu kulegraves: Fusionen kan skabe store problemer for konkurrenter

De britiske konkurencemyndigheder indleder nu en dybdegående undersøgelse af Nvidias overtagelse af Arm. Der er nemlig opstået frygt for, at fusionen vil skade Nvidias konkurrenter som Intel, Qualcomm og AMD.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia)

Nvidias opkøb af britiske Arm til 40 milliarder dollar vækker fortsat bekymring.

Efter en indledende undersøgelse slår de britiske konkurrencemyndigheder nu fast, at der er brug for en dybegående redegørelse af kæmpeopkøbet.

Den britiske konkurrencemyndighed (CMA) har indgivet en rapport til udenrigsministeren, der fortæller, at den fusionerede virksomhed vil have evnen og muligheden for at styrke Nvidias konkurrenceevne ved at begrænse adgangen til Arms intellektuelle ejendomsret (IP), skriver ZDNet.

Nvidias konkurrenter benytter nemlig Arms IP til at producere chips, halvledere og andre produkter, der konkurrerer med Nvidias egne produkter.

Disse virksomheder omfatter Intel, Qualcomm, AMD og Xilinx, som for nylig udtrykte forargelse over handlen.

"Vi er bekymrede for, at Nvidias overtagelse af Arm kan skabe reelle problemer for Nvidias konkurrenter ved at begrænse deres adgang til vigtige teknologier og i sidste ende kvæle innovation på tværs af en række vigtige og voksende markeder. Dette kan ende med, at forbrugerne går glip af nye produkter, eller priserne stiger," siger Andrea Coscelli, chef for CMA til mediet.

Opkøb til 250 milliarder

Efter Nvidia i august 2020 meddelte, at selskabet ville købe britiske Arm Holding i det hidtil største opkøb i chip-branchen, er der fra flere sider blevet udtrykt bekymring om de mulige konsekvenser af gigant-købet til over 250 milliarder kroner.

Den amerikanske chipproducent erkendte sidste uge, at planen om en overtagelse inden for 18 måneder ser ud til at være urealistisk, skrev Financial Times.

"Vores diskussioner med tilsynsmyndigheder tager længere tid end først antaget, så det skubber tidsplanen," siger Jensen Huang, CEO i Nvidia, til mediet.

Kæmpehandlen er blevet genstand for konkurrenceundersøgelser verden over.

Jensen Huang forklarer dog, at selskabet stadig er "overbevist" om, at konkurrencemyndighederne vil godkende opkøbet af Arm.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS