Nvidias kæmpe-opkøb af Arm skal nu kulegraves: Fusionen kan skabe store problemer for konkurrenter

De britiske konkurencemyndigheder indleder nu en dybdegående undersøgelse af Nvidias overtagelse af Arm. Der er nemlig opstået frygt for, at fusionen vil skade Nvidias konkurrenter som Intel, Qualcomm og AMD.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia)

Nvidias opkøb af britiske Arm til 40 milliarder dollar vækker fortsat bekymring.

Efter en indledende undersøgelse slår de britiske konkurrencemyndigheder nu fast, at der er brug for en dybegående redegørelse af kæmpeopkøbet.

Den britiske konkurrencemyndighed (CMA) har indgivet en rapport til udenrigsministeren, der fortæller, at den fusionerede virksomhed vil have evnen og muligheden for at styrke Nvidias konkurrenceevne ved at begrænse adgangen til Arms intellektuelle ejendomsret (IP), skriver ZDNet.

Nvidias konkurrenter benytter nemlig Arms IP til at producere chips, halvledere og andre produkter, der konkurrerer med Nvidias egne produkter.

Disse virksomheder omfatter Intel, Qualcomm, AMD og Xilinx, som for nylig udtrykte forargelse over handlen.

"Vi er bekymrede for, at Nvidias overtagelse af Arm kan skabe reelle problemer for Nvidias konkurrenter ved at begrænse deres adgang til vigtige teknologier og i sidste ende kvæle innovation på tværs af en række vigtige og voksende markeder. Dette kan ende med, at forbrugerne går glip af nye produkter, eller priserne stiger," siger Andrea Coscelli, chef for CMA til mediet.

Opkøb til 250 milliarder

Efter Nvidia i august 2020 meddelte, at selskabet ville købe britiske Arm Holding i det hidtil største opkøb i chip-branchen, er der fra flere sider blevet udtrykt bekymring om de mulige konsekvenser af gigant-købet til over 250 milliarder kroner.

Den amerikanske chipproducent erkendte sidste uge, at planen om en overtagelse inden for 18 måneder ser ud til at være urealistisk, skrev Financial Times.

"Vores diskussioner med tilsynsmyndigheder tager længere tid end først antaget, så det skubber tidsplanen," siger Jensen Huang, CEO i Nvidia, til mediet.

Kæmpehandlen er blevet genstand for konkurrenceundersøgelser verden over.

Jensen Huang forklarer dog, at selskabet stadig er "overbevist" om, at konkurrencemyndighederne vil godkende opkøbet af Arm.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S