Covid-19 og chipmangel udfordrer stadig nordjyske RTX: Omsætningen falder med 24 procent

RTX fra Nordjylland er stadig tynget af covid-19 samt chipmanglen. Omsætningen går tilbage med 24 procent og det meste af overskuddet barberes væk. Men CEO Peter Røpke noterer sig, at efterspørgslen er tilbage.

Artikel top billede

Nordjyske RTX er stadig påvirket af pandemien og manglen på computerchips.

Det viser selskabets regnskab for årets tredje kvartal, hvor omsætningen går tilbage med 24 procent sammenlignet med sidste år.

For kvartalet ender toplinjen på 120,6 millioner kroner, hvor den året forinden lød på 158 millioner.

Hvad angår indtjeningen, så er det meste af overskuddet barberet væk, når der sammenlignes med samme kvartal sidste år.

Resultatet før skat falder fra 33,8 millioner kroner til 1,9 millioner. Samtidig daler bundlinjen fra 26,3 millioner til 1,4 millioner.

Selskabet fra Nørresundby noterer dog, at efterspørgslen ser bedre ud. I begyndelsen af året var det netop efterspørgslen der voldede problemer.

"Vi ser fortsat en gradvis normalisering af efterspørgslen, selvom covid-19 også har påvirket tredje kvartal af 2020/21," lyder det fra administrerende direktør Peter Røpke i forbindeles med regnskabet.

Ordrebeholdningen ser ud til at være rekordstor nu, da flere leverancer er blevet udskudt på grund af chipmanglen. Alt i alt fastholder RTX forventningerne til det fulde finansår, fremgår det.

"I den resterende del af regnskabsåret forventer vi at se en yderligere stigning i efterspørgslen, men også yderligere udfordringer i forsyningskæden. Derfor fastholder vi forventningerne for regnskabsåret 2020/21, men usikkerheden vedrørende resten af året er højere end normalt på grund af de fortsatte udfordringer med komponentmangel," lyder det fra Peter Røpke.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job