Covid-19 og chipmangel udfordrer stadig nordjyske RTX: Omsætningen falder med 24 procent

RTX fra Nordjylland er stadig tynget af covid-19 samt chipmanglen. Omsætningen går tilbage med 24 procent og det meste af overskuddet barberes væk. Men CEO Peter Røpke noterer sig, at efterspørgslen er tilbage.

Artikel top billede

Nordjyske RTX er stadig påvirket af pandemien og manglen på computerchips.

Det viser selskabets regnskab for årets tredje kvartal, hvor omsætningen går tilbage med 24 procent sammenlignet med sidste år.

For kvartalet ender toplinjen på 120,6 millioner kroner, hvor den året forinden lød på 158 millioner.

Hvad angår indtjeningen, så er det meste af overskuddet barberet væk, når der sammenlignes med samme kvartal sidste år.

Resultatet før skat falder fra 33,8 millioner kroner til 1,9 millioner. Samtidig daler bundlinjen fra 26,3 millioner til 1,4 millioner.

Selskabet fra Nørresundby noterer dog, at efterspørgslen ser bedre ud. I begyndelsen af året var det netop efterspørgslen der voldede problemer.

"Vi ser fortsat en gradvis normalisering af efterspørgslen, selvom covid-19 også har påvirket tredje kvartal af 2020/21," lyder det fra administrerende direktør Peter Røpke i forbindeles med regnskabet.

Ordrebeholdningen ser ud til at være rekordstor nu, da flere leverancer er blevet udskudt på grund af chipmanglen. Alt i alt fastholder RTX forventningerne til det fulde finansår, fremgår det.

"I den resterende del af regnskabsåret forventer vi at se en yderligere stigning i efterspørgslen, men også yderligere udfordringer i forsyningskæden. Derfor fastholder vi forventningerne for regnskabsåret 2020/21, men usikkerheden vedrørende resten af året er højere end normalt på grund af de fortsatte udfordringer med komponentmangel," lyder det fra Peter Røpke.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job