Dansk ladestander-app opruster på lederfronten og gør klar til indtage Europa

Monta, der står bag en app til opladning af elbiler, har hentet en tysk serieentreprenør ind i ledelsen. Han skal nu hjælpe virksomheden med at ekspandere til 10 lande i Europa.

Artikel top billede

Casper Rasmussen og Anders Pedersen, stiftere af Monta.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i Montas vækstplaner
  • Hvor mange ansatte selskabet har hyret siden opstarte i november 2020
  • Indsigt i ansættelsen af Montas nye COO
  • Hvor mange brugere selskabet sigter efter til næste år
342
1:45 min
Det danske SaaS-selskab Monta henter en tysk lederprofil ind, der skal hjælpe selskabet med at indtage endnu flere markeder.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura