Google indfører ny funktion i al stilhed: Snart vil du kunne styre din Android-telefon med dine øjne og dit ansigt

Google er næsten klar med en ny avanceret funktion til Android, der vil gøre det muligt at styre din smartphone med dit blik og dit ansigt. Se her, hvordan det kommer til at fungere. Du kan selv teste funktionerne lige nu.

Artikel top billede

Google er godt i gang med at udvikle på en ny feature, som meget vel kan komme til at danne en ny standard for den måde, som vi interagerer med vores smartphones på.

I dag kender vi alle den udbredte kropsholdning med let nedadvendt ansigt rettet mod telefonen, som holdes løftet med ofte begge hænder, mens tommelfingrene anvendes til at taste på skærmen.

Inden længe kan denne positur meget vel bliver afløst af forvredne ansigter og øjne, der ruller rundt i hovederne.

For den kommende version af Android - som Google netop har sendt i beta-test - rummer nemlig muligheden for at styre smartphonens funktioner med øjne og mimik, som affotograferes af Android-telefonens kamera.

Mulighederne er mange, men eksempelvis vil et et kig til venstre kunne indstilles som ‘tilbage’, et kig opad vil kunne åbne ‘notifikationer,’ mens et løftet øjenbryn eksempelvis vil kunne være ‘hjem’ og altså føre dig tilbage til hovedskærmen.

Eller hvad med at indstille din smartphones indstillinger ved at åbne munden på vid gab? Eller åbne overblik over åbne apps ved at smile ad din telefon?

Den nye funktion bygger på en ældre API, Accessibility API, som udviklerne længe har kunnet udvikle på til Android.

Den har været tiltænkt features til Android-brugere med forskellige former for fysiske handicap, der har gjort det nødvendigt for dem at kunne styre deres telefon med andet end skrift, eksempelvis stemme og bevægelser.

Den nye funktion med Android 12.0.0-betaen i Android Accessibility Suite App hedder ‘Camera Switches.’

Funktionen gør brugeren tydeligt opmærksom på, at den er tændt og at kameraet altså dermed anvendes aktivt til styring af telefonen.

Den indeholder i første omgang genkendelse af seks ansigts-’beskeder,’ men der kan meget vel være flere på vej.

De seks ‘beskeder,’ som Android 12.0.0 vil kunne genkende, er:

- Kig op.

- Kig til venstre.

- Kig til højre.

- Hæv øjenbryn.

- Smil.

- Åben mund.

Disse seks beskeder kan indstilles til at udføre en af følgende handlinger i Android-telefonens Camera Switch.

- Luk Camera Switch.

- Skift auto-scan.

- Gå tilbage i auto-scan.

- Vælg [select].

- Næste [next].

- Tidligere [previous].

- Hold [touch & hold].

- Scroll fremad.

- Scroll tilbage.

- Hjem.

- Tilbage.

- Gå til notifikationer.

- Gå til indstillinger.

- Gå til overview.

Funktionen er live, og du kan selv teste den ud, hvis du anvender den nyeste Android 12 beta.

Kan du vente, så er det højt sandsynligt, at funktionen vil blive udrullet til din egen Android-telefon, når først den er færdigtestet og har været en tur gennem din smartphone-leverandør.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for Facility Management til Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamkoordinator til databaseteam

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S