Microsoft hæver snart priserne på Microsoft 365: Du kan spare mange penge ved at kigge dine licenser efter i sømmene

Der er en deadline for de virksomheder, der benytter sig af Microsofts 365-licenser. Skæringsdatoen er marts 2022, og har man fået muget ud i gamle licensaftaler til den tid, så kan der være mange penge at spare, fortæller Christian Mark, business manager for Microsoft 365 hos Microsoft-partneren Progressive.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan du kan spare penge ved at gennemgå Microsoft-licenser inden deadline i marts 2022.
568
3 min
Nu er et godt tidspunkt at få kigget sin virksomheds Microsoft-licenser igennem.

Der kan nemlig være mange penge at spare, når Microsoft til marts lader priserne stige med helt op til 25 procent på nogle af sine mest populære produkter.

Christian Mark er business manager for Microsoft 365 hos sikkerheds- og it-drift-virksomheden Progressive, som er en af Microsofts danske partnere.

Han ser en klar fordel i at gennemgå licenserne nu, inden første regning med de forhøjede pris tikker ind.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo