Oracle-specialisten Sysco fusionerer med norsk it-selskab: Bliver storspiller med 700 ansatte

Oracle-specialisten Sysco fusionerer med det norske it-selskab Cegal. Herved dannes en markant spiller med kontorer i otte lande og mere end 700 medarbejdere.

Artikel top billede

Foto: Morten Berentsen/Bård Gundersen (Foto: Foto: Morten Berentsen/Bård Gundersen)

De to norske it-selskaber, Sysco og Cegal, har netop indgået en fusionsaftale.

Sammensmeltningen af de to skaber nu en global teknologipartner med 700 ansatte fordelt over otte lande.

Samtidig ventes koncernen nu at lande en omsætning på omkring 1,4 milliarder norske kroner i 2021.

Cegal er teknologileverandør til den internationale olie- og gasindustri, der kommer med 450 ansatte. Ligesom Sysco, der kommer med 250 ansatte, stammer Cegal fra Vestlandet i Norge.

Den nye koncerndirektør bliver Dagfinn Ringås, der indtil nu har været topchef i Sysco. Topchefen for Cegal, Svein Torgersen, bliver fremover arbejdende bestyrelsesformand.

"Sammen bliver vi en endnu stærkere teknologipartner, som kan hjælpe virksomheder i mange forskellige brancher med deres udfordringer. Vi bliver større og kan dermed levere endnu mere omfattende og komplekse it-løsninger også til de største virksomheder. Samtidig vil vi bevare den smidighed og nærhed til vores kunder, som vi er kendt for på det dansk marked," udtaler Dagfinn Ringås, i en meddelelse.

Alle nuværende ejere fortsætter

Christian Skytt, der kommer fra stillingen som CEO for Sysco Danmark, vil fortsætte som direktør for det nye danske selskab.

"Med fusionen bliver vi en global virksomhed med kontorer udenfor Europa i Amerika og Asien. Dette skaber nye muligheder for endnu bedre at kunne støtte vores globale kunder døgnet rundt gennem 'following the sun'," fortæller Christian Skytt.

Det nye selskab fortsætter med de nuværende ejere, hvilket er et investorkonsortium ledet af investeringsselskabet Norvestor bestående af Argentum, Cubera og DWS som bliver hovedejer. Tidligere SYSCO-ejere Credo Partners og Ferd vil også fortsætte som
ejere, fremgår det af meddelelsen.

"Vi er stolte og glade! Vi har arbejdet med denne fusion i lang tid, og vi har virkelig glædet os til at fortælle medarbejderne om det. Nu kommer det spændende job med at samle to sæt fantastiske medarbejdere til én virksomhed," siger Dagfinn Ringås.

Christian Skytt kom oprindeligt fra danske Basecare, der specialiserede sig i Oracle-teknologi.

Men Basecare blev opkøbt af den norkse Sysco-koncern tilbage i 2018, der overtog 55 procent af selskabet.

To år efter skiftede Basecare navn og Sysco Danmark var født. I 2020 omsatte Sysco Danmark for 30 millioner kroner, hvilket var en vækst på 30 procent.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen