Oracle-specialisten Sysco fusionerer med norsk it-selskab: Bliver storspiller med 700 ansatte

Oracle-specialisten Sysco fusionerer med det norske it-selskab Cegal. Herved dannes en markant spiller med kontorer i otte lande og mere end 700 medarbejdere.

Artikel top billede

Foto: Morten Berentsen/Bård Gundersen (Foto: Foto: Morten Berentsen/Bård Gundersen)

De to norske it-selskaber, Sysco og Cegal, har netop indgået en fusionsaftale.

Sammensmeltningen af de to skaber nu en global teknologipartner med 700 ansatte fordelt over otte lande.

Samtidig ventes koncernen nu at lande en omsætning på omkring 1,4 milliarder norske kroner i 2021.

Cegal er teknologileverandør til den internationale olie- og gasindustri, der kommer med 450 ansatte. Ligesom Sysco, der kommer med 250 ansatte, stammer Cegal fra Vestlandet i Norge.

Den nye koncerndirektør bliver Dagfinn Ringås, der indtil nu har været topchef i Sysco. Topchefen for Cegal, Svein Torgersen, bliver fremover arbejdende bestyrelsesformand.

"Sammen bliver vi en endnu stærkere teknologipartner, som kan hjælpe virksomheder i mange forskellige brancher med deres udfordringer. Vi bliver større og kan dermed levere endnu mere omfattende og komplekse it-løsninger også til de største virksomheder. Samtidig vil vi bevare den smidighed og nærhed til vores kunder, som vi er kendt for på det dansk marked," udtaler Dagfinn Ringås, i en meddelelse.

Alle nuværende ejere fortsætter

Christian Skytt, der kommer fra stillingen som CEO for Sysco Danmark, vil fortsætte som direktør for det nye danske selskab.

"Med fusionen bliver vi en global virksomhed med kontorer udenfor Europa i Amerika og Asien. Dette skaber nye muligheder for endnu bedre at kunne støtte vores globale kunder døgnet rundt gennem 'following the sun'," fortæller Christian Skytt.

Det nye selskab fortsætter med de nuværende ejere, hvilket er et investorkonsortium ledet af investeringsselskabet Norvestor bestående af Argentum, Cubera og DWS som bliver hovedejer. Tidligere SYSCO-ejere Credo Partners og Ferd vil også fortsætte som
ejere, fremgår det af meddelelsen.

"Vi er stolte og glade! Vi har arbejdet med denne fusion i lang tid, og vi har virkelig glædet os til at fortælle medarbejderne om det. Nu kommer det spændende job med at samle to sæt fantastiske medarbejdere til én virksomhed," siger Dagfinn Ringås.

Christian Skytt kom oprindeligt fra danske Basecare, der specialiserede sig i Oracle-teknologi.

Men Basecare blev opkøbt af den norkse Sysco-koncern tilbage i 2018, der overtog 55 procent af selskabet.

To år efter skiftede Basecare navn og Sysco Danmark var født. I 2020 omsatte Sysco Danmark for 30 millioner kroner, hvilket var en vækst på 30 procent.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen