Hacker sælger falskt Banksy NFT gennem kunstnerens egen hjemmeside for 2,1 millioner kroner

Artikel top billede

Efter at have narret en britisk kunst-samler til at købe et forfalsket digitalt certifikat af et online kunstværk - et såkaldt NFT - har hackeren nu returneret pengen til køberen igen.

NFT'en havde hackeren påstået var et Banksy-kunstværk, og havde taget 2,1 millioner kroner for det - svarende til 244.000 pund.

Det skriver BBC.

Fupnummeret havde hackeren udført ved at få adgang til kunstnerens egen hjemmeside, banksy.co.uk, hvor han så havde lagt et link op til en online-auktion.

Via linket, der er slettet nu fra siden, kom britten igennem og bød 90 procent mere for den falske NFT end konkurrerende tilbudsgivere.

Banksys team understreger på bagkant af hændelsen, at "enhver Banksy NFT-auktion er ikke tilknyttet kunstneren i nogen form eller form".

NFT'er er internettets kunsthaller

NFT'er er en digital måde at gøre digitale kunstværker til en slags token eller betalingspolet. NFT'et er det certifikat, der bekræfter, at holderen af NFT'et faktisk ejer den online-kunst det står for.

Af kendte NFT'er kan nævnes Twitter-stifteren Jack Dorseys første tweet, som indbragte 18 millioner kroner, og indeholdt teksten "just setting up my twttr" - Jeg tætter bare min Twitter op.

Flere af de klassiske memes, der bliver genbrugt i jokes, der består af kort tekst, og så et billede til, der er sigende for en genkendelig følelse eller situation, er også blevet solgt som NFT'er.

Eksempelvis Bad Luck Brian, der blev solgt for 36.000 dollar værdi i kryptovaluta.

Disaster Girl, der indbragte sælgeren 500.000 dollar betalt i ethereum.

Og Overly Attached Girlfriend, der blev solgt for 411.000 dollar betalt i ethereum.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S