Da den første iPhone blev lanceret ændrede det alt for danske Nicolas Linde: “Vi indså hurtigt, at det var en platform med nærmest uanede muligheder”

I 2010'erne var smartphonen med til at revolutionere vores verden og skabe grobund for nye forretningsmuligheder. Det har de oplevet hos det danske app-bureau Shape, der blev stiftet af en lille gruppe Apple-entusiaster og i dag har 140 ansatte og multinationale selskaber i kundeporteføljen."Der var egentligt ikke nogen af os, der tænkte, at det kunne blive en stor forretning at udvikle apps," siger medstifter Nicolas Linde.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få historien om, hvordan smartphonen og app-økonomien skabte en revolution i 10'erne
  • Få indblik i hvad smartphone-revolution betød for danske Shape
  • Bliv klogere på, hvordan erhvervslivet holdning til apps har ændret sig
1.152
6 min
Det danske app-udviklingsfirma Shape har i dag mere end 140 ansatte, overskud på to-cifrede millionbeløb og store virksomheder som Ikea og Red Bull i kundeporteføljen.

Men da Shape blev stiftet i 2010 stod selskabet blot ved foden af det, der siden viste sig at blive smartphonens årti.

“Der var egentligt ikke nogen af os, der på det tidspunkt tænkte, at det kunne blive en stor forretning at udvikle apps. Men vi indså hurtigt, at de var en platform med nærmest uanede muligheder,” siger Nicolas Linde, der er den ene af Shapes i alt fire stiftere.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS