Tysklands dom over mulig Tesla-battericellefabrik på vej inden næste år

Ved årets udgang vil elbil-producenten Tesla sandsynligvis stå med det eksakte beløb på, hvor meget tysk statstilskud virksomheden kan få for at etablere en battericellefabrik op og ned af sin i forvejen eksisterende elbilfabrik, nær den tyske hovedstad Berlin.

Artikel top billede

Det bliver sandsynligvis ved udgangen af dette år, at Tyskland fælder dom over, hvor meget landet vil give Tesla i støtte til en ny battericellefabrik, som elbilsproducenten planlægger at bygge nær Berlin.

EU godkendte i januar en plan, der indebærer at yde statsstøtte til bilindustrien i produktionen af batterier til elbiler. Dette sker både i kampen om at nedbringe CO2-udledningen i Europa, og samtidig nedbringe importen fra branchens kinesiske konkurrenter på området.

Det skriver Reuters.

Alliancen, der blev lanceret i 2017, hedder European Battery Alliance om omfatter bilproducenter som Tesla og BMW.

Tesla planlægger selv at investere fem milliarder euro - 37 milliarder kroner - i battericellefabrikken, hvilket sandsynligvis vil udløse en tysk statstilskud på omkring 1,14 milliarder euro - otte milliarder danske kroner.

Batteri-produktionen skal supplere Teslas allerede igangværende byggeri af en elbilsfabrik i samme område.

En talsmand fra det tyske økonomiministerie siger dog, at der endnu ikke er noget endeligt beløb, fordi samtaler med bilproducenten og EU-Kommissionen er i gang.

Dette svar kan måske virke en smule langt ude i fremtiden, for Tesla-direktøren Elon Musk, der i sidste måned udtalte, at han håber på at kunne producere de første elbiler allerede fra oktober.

Musk havde i forvejn skubbet fabrikslanceringen til slutningen af 2021, på grund af tyske bureaukratiske forhindringer.

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Mainframe Developer

Københavnsområdet

Green Power Denmark

It-chef med udviklingsfokus

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job