Tysklands dom over mulig Tesla-battericellefabrik på vej inden næste år

Ved årets udgang vil elbil-producenten Tesla sandsynligvis stå med det eksakte beløb på, hvor meget tysk statstilskud virksomheden kan få for at etablere en battericellefabrik op og ned af sin i forvejen eksisterende elbilfabrik, nær den tyske hovedstad Berlin.

Artikel top billede

Det bliver sandsynligvis ved udgangen af dette år, at Tyskland fælder dom over, hvor meget landet vil give Tesla i støtte til en ny battericellefabrik, som elbilsproducenten planlægger at bygge nær Berlin.

EU godkendte i januar en plan, der indebærer at yde statsstøtte til bilindustrien i produktionen af batterier til elbiler. Dette sker både i kampen om at nedbringe CO2-udledningen i Europa, og samtidig nedbringe importen fra branchens kinesiske konkurrenter på området.

Det skriver Reuters.

Alliancen, der blev lanceret i 2017, hedder European Battery Alliance om omfatter bilproducenter som Tesla og BMW.

Tesla planlægger selv at investere fem milliarder euro - 37 milliarder kroner - i battericellefabrikken, hvilket sandsynligvis vil udløse en tysk statstilskud på omkring 1,14 milliarder euro - otte milliarder danske kroner.

Batteri-produktionen skal supplere Teslas allerede igangværende byggeri af en elbilsfabrik i samme område.

En talsmand fra det tyske økonomiministerie siger dog, at der endnu ikke er noget endeligt beløb, fordi samtaler med bilproducenten og EU-Kommissionen er i gang.

Dette svar kan måske virke en smule langt ude i fremtiden, for Tesla-direktøren Elon Musk, der i sidste måned udtalte, at han håber på at kunne producere de første elbiler allerede fra oktober.

Musk havde i forvejn skubbet fabrikslanceringen til slutningen af 2021, på grund af tyske bureaukratiske forhindringer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen