Danske fintech-virksomheder har hentet 3,6 milliarder kroner i investeringer på otte måneder

I årets første måneder er der blevet investeret for enorme beløber i danske fintech-virksomheder. Pleo og Lunar ligger helt i front.

Artikel top billede

I årets første otte måneder er der blevet investeret for 3,6 milliarder kroner i danske fintech-virksomheder.

Det er ny rekord.

Pleo og Lunar fører an. De to virksomheder har alene stået for to tredjedel af de samlede investeringer.

Det skriver Finanswatch på baggrund af en opgørelse fra Copenhagen Fintech.

"Det følger en global tendens med massiv investering i fintech. Men der er en række faktorer, som gør, at det eksploderer lige nu. Blandt andet at økosystemet er modnet over de sidste fem-seks år, og det gør, at nogle af de her vækstvirksomheder kan rejse større og større runder," siger Thomas Krogh Jensen, der er direktør i Copenhagen Fintech, til Finanswatch.

Han hæfter sig samtidig ved, at især fintech-løsninger rettet mod små og mellemstore virksomheder har fået store investeringer i år.

Ifølge opgørelsen er der 30 danske fintech-virksomheder, som i 2021 har rejst kapital. Beløbene varierer fra helt ned til 125.000 kroner og op til meget høje investeringer.

Senest landede danske Pleo eksempelvis en investering på næsten én milliard kroner.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S