Danske fintech-virksomheder har hentet 3,6 milliarder kroner i investeringer på otte måneder

I årets første måneder er der blevet investeret for enorme beløber i danske fintech-virksomheder. Pleo og Lunar ligger helt i front.

Artikel top billede

I årets første otte måneder er der blevet investeret for 3,6 milliarder kroner i danske fintech-virksomheder.

Det er ny rekord.

Pleo og Lunar fører an. De to virksomheder har alene stået for to tredjedel af de samlede investeringer.

Det skriver Finanswatch på baggrund af en opgørelse fra Copenhagen Fintech.

"Det følger en global tendens med massiv investering i fintech. Men der er en række faktorer, som gør, at det eksploderer lige nu. Blandt andet at økosystemet er modnet over de sidste fem-seks år, og det gør, at nogle af de her vækstvirksomheder kan rejse større og større runder," siger Thomas Krogh Jensen, der er direktør i Copenhagen Fintech, til Finanswatch.

Han hæfter sig samtidig ved, at især fintech-løsninger rettet mod små og mellemstore virksomheder har fået store investeringer i år.

Ifølge opgørelsen er der 30 danske fintech-virksomheder, som i 2021 har rejst kapital. Beløbene varierer fra helt ned til 125.000 kroner og op til meget høje investeringer.

Senest landede danske Pleo eksempelvis en investering på næsten én milliard kroner.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest