Danske fintech-virksomheder har hentet 3,6 milliarder kroner i investeringer på otte måneder

I årets første måneder er der blevet investeret for enorme beløber i danske fintech-virksomheder. Pleo og Lunar ligger helt i front.

Artikel top billede

I årets første otte måneder er der blevet investeret for 3,6 milliarder kroner i danske fintech-virksomheder.

Det er ny rekord.

Pleo og Lunar fører an. De to virksomheder har alene stået for to tredjedel af de samlede investeringer.

Det skriver Finanswatch på baggrund af en opgørelse fra Copenhagen Fintech.

"Det følger en global tendens med massiv investering i fintech. Men der er en række faktorer, som gør, at det eksploderer lige nu. Blandt andet at økosystemet er modnet over de sidste fem-seks år, og det gør, at nogle af de her vækstvirksomheder kan rejse større og større runder," siger Thomas Krogh Jensen, der er direktør i Copenhagen Fintech, til Finanswatch.

Han hæfter sig samtidig ved, at især fintech-løsninger rettet mod små og mellemstore virksomheder har fået store investeringer i år.

Ifølge opgørelsen er der 30 danske fintech-virksomheder, som i 2021 har rejst kapital. Beløbene varierer fra helt ned til 125.000 kroner og op til meget høje investeringer.

Senest landede danske Pleo eksempelvis en investering på næsten én milliard kroner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job