Danske Triband tjener millioner af kroner på at udvikle spil med masser humor: Scorer kassen på ny forretningsmodel

En helt ny forretningsmodel og en veludviklet sans for humor har hjulpet den danske spilvirksomhed Triband med at høste et stort million-overskud. Ambitionen er at blive nordens førende comedy-brand, lyder det fra selskabets topchef Peter Bruun.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få historien om Tribands bemærkelsesværdige succes
  • Bliv klogere på hvad Apple Aracade har betydet for selskabet
  • Få Peter Bruun vurdering af, hvad det betyder, når han siger, at selskabet vil være en førende comedy-virksomhed
1.288
6:30 min
For få år siden var de fleste mobilspil bygget efter en særlig opskrift.

Her var det den såkaldte free to play-model, der hittede.

Den betød, at spillene var gratis at downloade, men efter kort tids spil ville man som bruger ramme en mur, hvor man skulle overtales til at betale for nye elementer via et såkaldt in-app-purchase.

Men en ny abonnementsbaseret forretningsmodel er i øjeblikket på vej i spilbranchen.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura