Nu begynder en kæmpe omlægning af politiet - 800 medarbejdere inden for cyber og økonomi går til ny politienhed

800 medarbejdere i syv forskellige politenheder overgik ved udgangen af året til en ny samlet politienhed, hvis hovedfolkus er økonomiske og organiseret kriminalitet. De to cybercrime-enheder LCIK og NC3 er en del af enhederne, og de nye forandringer vil også betyde ressourcetilføring på cyberåmrådet. Læs alt om den nye afdeling her.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs alt om den nye politienhed Nationalt Center for Særlig Kriminalitet.
  • Se hvordan NSK vil styrke cyber-området.
1.244
6:15 min
Fra nytår blev omkring 800 medarbejdere fra syv forskellige politiafdelinger flyttet sammen i en ny stor afdeling, der har fået navnet Nationalt enhed for Særlig Kriminalitet (NSK).

"Særlig Kriminalitet" dækker her over økonomisk og organiseret kriminalitet - herunder også den kriminalitet, der foregår i cyberspace.

Medarbejderne, for hvem flytningen indtil videre kun er aktuelt på papiret, skal dog i løbet af 2023 indfinde sig i nye lokaler i enten Jyllands hovedstad Aarhus eller Ejby på Sjælland.

For fem af de syv sammenslåede enheder gælder det, at afdelingen bliver overflyttet én til én - altså at samtlige medarbejdere fra afdelingen er overført til NSK.

De to enheder, der er blevet brudt op er NEC og SØIK. Hvoraf "store dele" af NEC er flyttet med til NSK, mens man hos SØIK er delt mellem NSK og SSK. SØIK blicver derved til CØK - Center for Økonomisk Kriminalitet.

Selvom at en af politiområderne skifter navn, er fælles for alle er, at de består som underafdelinger af NSK.

Fordelingen mellem de to fysiske adresser, fortæller chefpolitiinspektør for NSK Mikael Henrik Wern, kommer til at være omtrent 200 medarbejdere i Aarhus og de resterende 600 i Ejby.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S