Nu begynder en kæmpe omlægning af politiet - 800 medarbejdere inden for cyber og økonomi går til ny politienhed

800 medarbejdere i syv forskellige politenheder overgik ved udgangen af året til en ny samlet politienhed, hvis hovedfolkus er økonomiske og organiseret kriminalitet. De to cybercrime-enheder LCIK og NC3 er en del af enhederne, og de nye forandringer vil også betyde ressourcetilføring på cyberåmrådet. Læs alt om den nye afdeling her.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs alt om den nye politienhed Nationalt Center for Særlig Kriminalitet.
  • Se hvordan NSK vil styrke cyber-området.
1.244
6:15 min
Fra nytår blev omkring 800 medarbejdere fra syv forskellige politiafdelinger flyttet sammen i en ny stor afdeling, der har fået navnet Nationalt enhed for Særlig Kriminalitet (NSK).

"Særlig Kriminalitet" dækker her over økonomisk og organiseret kriminalitet - herunder også den kriminalitet, der foregår i cyberspace.

Medarbejderne, for hvem flytningen indtil videre kun er aktuelt på papiret, skal dog i løbet af 2023 indfinde sig i nye lokaler i enten Jyllands hovedstad Aarhus eller Ejby på Sjælland.

For fem af de syv sammenslåede enheder gælder det, at afdelingen bliver overflyttet én til én - altså at samtlige medarbejdere fra afdelingen er overført til NSK.

De to enheder, der er blevet brudt op er NEC og SØIK. Hvoraf "store dele" af NEC er flyttet med til NSK, mens man hos SØIK er delt mellem NSK og SSK. SØIK blicver derved til CØK - Center for Økonomisk Kriminalitet.

Selvom at en af politiområderne skifter navn, er fælles for alle er, at de består som underafdelinger af NSK.

Fordelingen mellem de to fysiske adresser, fortæller chefpolitiinspektør for NSK Mikael Henrik Wern, kommer til at være omtrent 200 medarbejdere i Aarhus og de resterende 600 i Ejby.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S