Nu begynder en kæmpe omlægning af politiet - 800 medarbejdere inden for cyber og økonomi går til ny politienhed

800 medarbejdere i syv forskellige politenheder overgik ved udgangen af året til en ny samlet politienhed, hvis hovedfolkus er økonomiske og organiseret kriminalitet. De to cybercrime-enheder LCIK og NC3 er en del af enhederne, og de nye forandringer vil også betyde ressourcetilføring på cyberåmrådet. Læs alt om den nye afdeling her.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs alt om den nye politienhed Nationalt Center for Særlig Kriminalitet.
  • Se hvordan NSK vil styrke cyber-området.
1.244
6:15 min
Fra nytår blev omkring 800 medarbejdere fra syv forskellige politiafdelinger flyttet sammen i en ny stor afdeling, der har fået navnet Nationalt enhed for Særlig Kriminalitet (NSK).

"Særlig Kriminalitet" dækker her over økonomisk og organiseret kriminalitet - herunder også den kriminalitet, der foregår i cyberspace.

Medarbejderne, for hvem flytningen indtil videre kun er aktuelt på papiret, skal dog i løbet af 2023 indfinde sig i nye lokaler i enten Jyllands hovedstad Aarhus eller Ejby på Sjælland.

For fem af de syv sammenslåede enheder gælder det, at afdelingen bliver overflyttet én til én - altså at samtlige medarbejdere fra afdelingen er overført til NSK.

De to enheder, der er blevet brudt op er NEC og SØIK. Hvoraf "store dele" af NEC er flyttet med til NSK, mens man hos SØIK er delt mellem NSK og SSK. SØIK blicver derved til CØK - Center for Økonomisk Kriminalitet.

Selvom at en af politiområderne skifter navn, er fælles for alle er, at de består som underafdelinger af NSK.

Fordelingen mellem de to fysiske adresser, fortæller chefpolitiinspektør for NSK Mikael Henrik Wern, kommer til at være omtrent 200 medarbejdere i Aarhus og de resterende 600 i Ejby.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network