Nu begynder en kæmpe omlægning af politiet - 800 medarbejdere inden for cyber og økonomi går til ny politienhed

800 medarbejdere i syv forskellige politenheder overgik ved udgangen af året til en ny samlet politienhed, hvis hovedfolkus er økonomiske og organiseret kriminalitet. De to cybercrime-enheder LCIK og NC3 er en del af enhederne, og de nye forandringer vil også betyde ressourcetilføring på cyberåmrådet. Læs alt om den nye afdeling her.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs alt om den nye politienhed Nationalt Center for Særlig Kriminalitet.
  • Se hvordan NSK vil styrke cyber-området.
1.244
6:15 min
Fra nytår blev omkring 800 medarbejdere fra syv forskellige politiafdelinger flyttet sammen i en ny stor afdeling, der har fået navnet Nationalt enhed for Særlig Kriminalitet (NSK).

"Særlig Kriminalitet" dækker her over økonomisk og organiseret kriminalitet - herunder også den kriminalitet, der foregår i cyberspace.

Medarbejderne, for hvem flytningen indtil videre kun er aktuelt på papiret, skal dog i løbet af 2023 indfinde sig i nye lokaler i enten Jyllands hovedstad Aarhus eller Ejby på Sjælland.

For fem af de syv sammenslåede enheder gælder det, at afdelingen bliver overflyttet én til én - altså at samtlige medarbejdere fra afdelingen er overført til NSK.

De to enheder, der er blevet brudt op er NEC og SØIK. Hvoraf "store dele" af NEC er flyttet med til NSK, mens man hos SØIK er delt mellem NSK og SSK. SØIK blicver derved til CØK - Center for Økonomisk Kriminalitet.

Selvom at en af politiområderne skifter navn, er fælles for alle er, at de består som underafdelinger af NSK.

Fordelingen mellem de to fysiske adresser, fortæller chefpolitiinspektør for NSK Mikael Henrik Wern, kommer til at være omtrent 200 medarbejdere i Aarhus og de resterende 600 i Ejby.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S