Danske militær-officerers fagforening ramt af hackerangreb: Cpr-numre og helbredsdata på 5.000 medlemmer kan være lækket

5.000 medarbejdere og medlemmer af danske officerrs fagforbund, HOD, kan have fået lækket cpr-numre, helbredsdata og oplysninger om privatøkonomi og strafbare forhold på det mørke internet. HOD ved efter en måneds venten på politiet stadig ikke, hvad der er sket efter hackerangreb på organisationen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvilke data cyberkriminelle har fået adgang til på 5.000 danske officerer og organisationsmedarbejdere.
  • Læs hvorfor HOD stadig efter en måned er på bar bund med detaljer om sagen.
492
2:30 min
Der har tidligere i denne artikel stået, at det er Center for Cybersikkerhed, der har stået med efterforskningen af HOD-sagen. Nye oplysninger viser, at det er politiet, der er ansvarlige for denne efetrforskning. Derfor er det nu rettet i denne artikel.

Op mod 5.000 personer, der er medarbejdere og medlemmer af Hovedorganisationen af Officerer i Danmark (HOD) kan have fået en lang række persondata i klemme, da hackere først i august brød ind i foreningens servere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    NOVAX A/S

    QA Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    PensionDanmark

    Senior Data Specialist til Data Hub

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS