Datatilsynet på vej med disse krav til 45 kommuner: Tusindvis af danske skoleelevers brug af skole-Chromebooks i strid med GDPR

45 danske kommuner kan godt begynde at forberede sig på, at Datatilsynet inden længe vil gå deres brug af Chromebook-computere til deres skoleelever efter i sømmene i kølvandet på tilsynets nye påbud til Helsingør Kommune. "De skal nok til at forberede sig på at foretage samme ændringer," siger it-specialist Allan Frank. Og det skal gå hurtigt.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvad næsten halvdelen af de danske kommuner skal forberede sig på, når Datatilsynet over de næste uger fælder afgørelser i Chromebook-sagerne.
610
3:15 min
Første afgørelse i sagen om danske kommuner, der har udleveret Google Chromebooks til folkeskoleelever i kommunen, er afsagt af Datatilsynet.

Og ifølge tilsynets it-sikkerhedsspecialist Allan Frank, så er flere af samme type afgørelse på vej til kommuner, der står i lignende situation som Helsingør Kommune.

"De andre kommuner, vi ser på, har gjort nogenlunde det samme som Helsingør Kommune. Det er cirka halvdelen af de danske kommuner. De skal nok til at forberede sig på at foretage samme ændringer, som der ligger i det påbud, som Helsingør Kommune har fået," advarer eksperten.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S