Apple giver stor overhaling til de billigste og mindste iPads – og der er markante nyheder at finde i dem

Apple slipper to prisvenlige iPads løs. En er stor og budgetvenlig, en anden er lille og stærk.

Artikel top billede

Det er normalt Apples dyreste iPad Pro, der løber med al opmærksomheden.

Mens tirsdag aften lancerede Apple opdaterede udgaver af både sin billigste iPad og sin mindste iPad, minien.

Begge iPads har fået 12 megapixel ultra wide kamera, der sidder på fronten og de er ligeledes udstyret med center stage, der hidtil kun har været tilgængelig i iPad Pro.

Mens de dyrere Pro modeller byder en overflod af kræfter, er Apples billigste iPad udstyret med en A13 bionic chip, der har et par år på bagen.

Apple fremhæver, at den alligevel stadigvæk er tre gange så hurtigt som det, du får i den bedst sælgende Chromebook.

Samtidig fremhæver Apple, hvordan mange populære egenskaber nu er at finde i den prisvenlige tablet. Skærmen er fortsat på 10,2 tommer, men nu får den såkaldt TrueTone-filter, så skærmen tone tilpasser sig lyset omkring en.

Center stage gør det muligt for kameraet at følge brugeren rundt under et videoopkald, hvilket lader til at gøre den perfekt til videoopkald med Zoom og Teams, der under pandemien er blevet en central del af mange menneskers arbejdsdag.

Den nye iPad er igen billigst i Apples portefølje med en debutpris på 2.799 kroner, for en model med 64 gigabyte lager.

Stor mini-upgrade

Mens iPad nu synger på sit niende vers, har det været mere sporadisk med opdateringerne til iPad mini.

I sin nyeste inkarnation tager Apples kompakte tablet et stort spring fremad i forhold til forgængeren, som havde næsten tre år på bagen.

Skærmen får samme behandling som i Apples seneste iPad Air, hvor den nu får lov til at fortrænge home-knappen og dennes Touch-ID sensor til siden, hvilket her giver plads til en centimeter større 8,3” skærm i samme klejne format som iPad mini.

Lyden fra iPad mini skulle også være mærkbart forbedret, med et sæt højtalere, der nu pumper stereolyd fra hver side.

Apples spritnye A15 processor giver 40 procent højere ydelse end man finder i forgængeren, mens en 5G-forbindelse sikrer en lynhurtig forbindelse til mobilnettet. Der er samtidig er fundet plads til en USB-C port, med alle de muligheder, det giver.

Til gengæld ser det ikke ud til, at Apple vil tilbyde et dedikeret tastaturcover til iPad mini.

I stedet tilbyder Apple et sæt reviderede covers, der matcher de fire farver den tilbydes i: Lilla, rosa, ’space grey’ samt en farve, som Apple kalder for stjerneskær.

Dertil kommer support til Apples anden generations Pencil.

Både front- og bagkameraerne er reviderede, med et mere lysstærk 12 megapixel kamera bagpå og et ultravidvinklet frontkamera, der ligeledes giver Center Stage muligheder.

Apple mini udkommer i to lagerstørrelser til priser på 4.299 kroner og 5.599 kroner for henholdsvis 64 og 256 gigabyte lager.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S