Stigende brug af fildelingstjenester giver syv ud af 10 it-ansvarlige compliance-bekymringer

I mange organisationer er lækket persondata og GDPR-bøder kun ét uopmærksomt klik væk. Her er ekspertens råd til it-ansvarlige, der vil have overblik over fildelingstjenesternes persondata-indhold.

Artikel top billede

Der kan let ske fejl, når virksomhedernes medarbejdere, deler filer gennem fildelingstjenester som SharePoint og OneDrive. Og de mulige fejl giver syv ud af 10 it-ansvarlige bekymrede rynker i panden.

Det viser en undersøgelse fra sikkerhedsvirksomheden Barracuda Networks.

Én ting er, at ondsindede hackere får held til at bryde igennem de digitale forsvarsværker, og stjæle data som en tyv om natten. Noget over halvdelen af de it-ansvarlige allerede har oplevet.

Den slags kan let koste mange penge i form af interne ressourcer og - for nogen - prisen af en løsesum.

Noget andet er, at i takt med, at virksomheder i stigende grad benytter sig af fildelingstjenester såsom SharePoint, OneDrive eller Dropbox, så skal der efterhånden ikke mere end et enkelt uopmærksomt øjeblik til for at hemmelige filer, med hemmelige oplysninger kan ende i de forkerte hænder.

"Platforme som SharePoint og OneDrive har gjort samarbejde nemmere, men jo mere vi deler, jo mere sandsynligt er det også, at virksomhederne mister kontrol og overblik over, hvor sensitive data opbevares, hvem, der har adgang til dem og hvordan de er beskyttet," forklarer nordisk direktør i Barracuda Networks Peter Gustafsson.

Det er dette manglende overblik som i alt 73 procent ud af 1.828 adspurgte it-ansvarlige. Og alt efter fejlens størrelse, kan det koste virksomhederne bøder i millionklassen, når persondataforordningen (GDPR) ikke overholdes.

Derfor lyder Peter Gustafssons opfordring til de it-ansvarlige, at virksomhederne bør fokusere på hovedsageligt backup og uddannelse af medarbejderne i, hvordan man deler og gemmer filer korrekt og hyppigt skanner sine fildelingstjenester.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S