Nvidia klar med den helt store supportpakke op til Windows 11

Grafikkortproducenten Nvidia forbereder sig på lanceringen af Windows 11 med massiv overhaling. Flere end to dusin nye spil får DLSS understøttelse.

Artikel top billede

Der er blot to uger til at Microsoft er klar til den brede debut af hvad der bliver den største Windows-overhaling i mange år med Windows 11.

Det massive skifte tager grafikkortproducenten Nvidia i opløbet denne uge, ved at frigive en massiv opdateringspakke til sine GeForce grafikkort med netop Windows 11 support i fokus.

Med softwareopdateringen følger en bredere understøttelse af DLSS-tekniken (Deep Learning Super Sample) som ved maskinlæring gør spillere skarpere med et minimalt forbrug af resourcer.

28 nye spiltitler får nu DLSS-understøttelse, så det i alt bliver mere end 100 spil som kan sætte flueben af ved DLSS-support. Opdateringen kommer til både Windows 10 og 11

Performance-boost med Windows 11

Kommende Windows 11 brugere kan også se frem til Windows 11 specifikke overhalinger.

Nvidia bringer nemlig otte spil-specifikke overhalinger, som skulle optimere følgende spiltitler:

Alan Wake Remastered, Deathloop, Diablo II: Resurrected, Far Cry 6, Hot Wheels Unleashed, Industria, New World og World War Z: Aftermath.

De nye grafikdrivere hedder 472.12 og kan hentes på Nvidias hjemmeside.

Annonce

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S