Udenrigsministeriet ramt af hackerangreb: Opdagede først hændelsen en måned efter advarsel

Navne, fødselsdatoer, kontaktoplysninger, CPR-numre samt oplysninger om religiøs eller filosofisk overbevisning. En række persondata i Udenrigsministeret er blevet kompromitteret. Ved samme lejlighed konstaterer ministeriet, at dataene er blevet opbevaret uden for reglementet.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se detaljerne i sikkerhedshændelsen, der har kostet Udenrigsministeriet en række persondata.
  • Se hvorfor advarslen om en kompromittering blev forsinket med en måned.
408
2:15 min
Opbevaring af borgeres persondata var ikke efter bogen, da en ekstern lagerenhed i juli blev kompromitteret. Det viser dokumenter, som Computerworld er kommet i besidelse af.

29. juli klokken 17.33 dumper en mail ind i indbakken hos en ansat ved Udenrigsministeriet. Mailen indeholder oplysninger om, at en My Book Live-enhed, som bliver brugt til database og back up er blevet kompromitteret.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos