USA og EU går sammen om at svække tech-giganternes stigende magt

En internet notat afslører USA's og EU's fælles planer om at tøjle tech-giganternes stigende magt.

Artikel top billede

(Foto: © EU/Aurore Martignoni / Aurore Martignoni)

29. september skal repræsentanter fra USA og EU mødes på et handels- og teknologi råd. Og agendaen her vil sandsynligvis komme til at handle om en række tiltag, de to aktører sammen planlægger at indføre, for at få kontrol over Big Tech-industriens voksende magt.

Tiltagene skal gøre det sværere for tech-giganter som Google, Microsoft, Facebook, Apple og Amazon at stille sig i vejen for ny lovgivning og ristriktioner på tech-området i fremtiden.

Det skriver Reuters, der har fået indsigt i et internet udkast til et notat.

Rådet første møde i slutningen af måneden skal foregå i Pittsburgh, og Det Hvide Hus i USA meddeler at på råddet vil USA's udenrigsminister Antony Blinken, handelssekretær Gina Raimondo, USA's handelsrepræsentant Katherine Tai og Den Europæiske Unions handelschef Valdis Dombrovskis samt EU's konkurrence-kommissær Margrethe Vestager deltage.

Rådet har i alt 10 arbejdsgrupper, der skal styrke handel, økonomiske forbindelser og fælles demokratiske værdier ifølge notatet.

"Vi har identificeret fælles bekymringsmæssige spørgsmål omkring gatekeepers ved større platforme og ansvaret for onlineformidlere," står der i notatet.

"Dette omfatter især onlineformidlers ansvar for at beskytte demokratiske processer mod virkningen af ​​dennes forretningsaktiviteter. Fælles områder [...] omfatter indholdsmoderation og fair konkurrence," lyder det.

Rådet vil arbejde for at tackle områder som hadfuld tale, algoritmisk forstærkning og dataadgang for forskere.

Desuden skal en af arbejdsgrupperne identificere handels- og investeringsmuligheder i teknologier og produkter der skal nedbringe eller eliminere kulstofudledning.

En anden af grupperne fokuserer på at sikre forsyninger af lægemidler, kritiske mineraler og ren energi.

Og én gruppe arbejder på at afhjælpe manglen på halvlederchips på en måde, der er "afbalanceret og af ligeværdig interesse for begge parter".

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S