Hemmeligt modul i Apple Watch viser, hvordan selskabet kan omgå EU-krav

En hemmelig komponent i opladeren til Apple Watch indikerer, hvordan selskabet kan komme udenom at anvende USB-C standarden i sine kommende iPhones

Artikel top billede

Dagene synes at være talte for Apples eget Ligtning-stik og kabel, efter EU kommissionen denne uge fremlagde planer for at gøre USB-C opladeren til standard-opladeren på tværs af de 27 lande.

Apple synes dog allerede at have fundet en måde at omgå kravet om at plante et USB-stik i mobilen, skriver netmediet The Verge.

Ifølge dokumentation sendt til den amerikanske telemyndighed, FCC, gemmer det kommende Apple Watch 7 på et hemmeligt modul til trådløs overførsel.

Dokumenterne viser, at modulet er i stand til at overføre data ved 60,5 GHz frekvenser. Modulet er dog ikke tilgængeligt for brugerne. Den kan udelukkende aktiveres ved at slutte det til et hemmeligt, endnu ikke offentliggjort ladeflade.

Lufttæt iPhone?

Nyheden kommer dagen efter, at EU kommissionen offentliggjorde planer om at forbyde stik som Apples Lightning-stik i kampen mod bjergene af e-affald, hvor man finder outdatede opladere og kabler.

Opdagelsen af en hemmelig 60,5 GHZ komponent til trådløs overførsel samt Apples introduktion af den trådløse Magsafe-ladetandard med iPhone 12 indikerer, at der er hold i de sejlivede rygterom en helt stikfri iPhone i fremtiden.

Som Macrumors redaktør Steve Troughton-Smith udtrykker det på sin Twitter-profil:

”Det er en veltimet nyhed! For mig er det bekræftelse af 1) fremtidens iPhone bliver fri for porte 2) At Lightning bliver udskiftet med en 60,5 GHz afløser til USB igennem en Magsafe lignende flade.”

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics