Hemmeligt modul i Apple Watch viser, hvordan selskabet kan omgå EU-krav

En hemmelig komponent i opladeren til Apple Watch indikerer, hvordan selskabet kan komme udenom at anvende USB-C standarden i sine kommende iPhones

Artikel top billede

Dagene synes at være talte for Apples eget Ligtning-stik og kabel, efter EU kommissionen denne uge fremlagde planer for at gøre USB-C opladeren til standard-opladeren på tværs af de 27 lande.

Apple synes dog allerede at have fundet en måde at omgå kravet om at plante et USB-stik i mobilen, skriver netmediet The Verge.

Ifølge dokumentation sendt til den amerikanske telemyndighed, FCC, gemmer det kommende Apple Watch 7 på et hemmeligt modul til trådløs overførsel.

Dokumenterne viser, at modulet er i stand til at overføre data ved 60,5 GHz frekvenser. Modulet er dog ikke tilgængeligt for brugerne. Den kan udelukkende aktiveres ved at slutte det til et hemmeligt, endnu ikke offentliggjort ladeflade.

Lufttæt iPhone?

Nyheden kommer dagen efter, at EU kommissionen offentliggjorde planer om at forbyde stik som Apples Lightning-stik i kampen mod bjergene af e-affald, hvor man finder outdatede opladere og kabler.

Opdagelsen af en hemmelig 60,5 GHZ komponent til trådløs overførsel samt Apples introduktion af den trådløse Magsafe-ladetandard med iPhone 12 indikerer, at der er hold i de sejlivede rygterom en helt stikfri iPhone i fremtiden.

Som Macrumors redaktør Steve Troughton-Smith udtrykker det på sin Twitter-profil:

”Det er en veltimet nyhed! For mig er det bekræftelse af 1) fremtidens iPhone bliver fri for porte 2) At Lightning bliver udskiftet med en 60,5 GHz afløser til USB igennem en Magsafe lignende flade.”

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura