EU: USB-C bliver standard-oplader i Europa - snart slut med Apples Lightning-stik: Se forslaget her

EU-Kommissionen vil gøre USB-C til standard-opladeren, som skal kunne anvendes til alle enheder i Europa. Forslaget vil betyde farvel til Apples Lightning-stik. Og til at der følge en oplader med, når du køber ny telefon.

Artikel top billede

EU-Kommissionen vil gøre USB-C til den europæiske standard-oplader, som alle elektroniske enheder solgt i EU skal kunne anvende.

Sådan lyder det i et splinterny lov-forslag, som kommissionen netop har fremsat.

“I dag tager EU-Kommissionen et vigtigt skridt mod e-skrot og det besvær for forbrugerne, som skyldes mange forskellige og inkompatible opladere,” meddeler kommissionen.

Den peger på, at antallet af mobiloplader-typer i markedet i de seneste 10 i samarbejde med mobil-producenterne er blevet nedbragt fra 30 til blot tre i dag - nemlig USB-C, Apples Ligthning-stik og Micro USB.

“Men markedet har ikke været i stand til at levere en komplet løsning, og kommissionen fremsætter nu lovforslag for et etablere en fælles opladnings-løsning,” lyder det fra EU.

“USB-C vil blive standard-løsningen for alle smartphones, tablets, kameraer, hovedtelefoner, bærbare højtalere og håndholdte spilkonsoller,” lyder det fra EU.

Slut med medfølgende opladere

EU-kommissionen peger på, at der er store klimamæssige gevinster i lovforslaget.

For i dag er der typisk en stor bestand af opladere i mange hjem og på mange arbejdspladser, da der som regel som bekendt følger en oplader med, når du køber en ny telefon.
Antallet er voksende. EU gør opmærksom på, at der alene i 2020 blev solgt 420 millioner mobil-telefoner og andre bærbare enheder i EU.

Samtidig bliver der årligt skrottet 11.000 tons gamle mobilopladere årligt, lyder det fra EU.

“I snit ejer hver forbruger tre mobilopladere, men anvender kun to regelmæssigt,” hedder det.

Men det slutter også med lovforslaget, der konkret kommer til at bestå af en revidering af EU’s Radio Udstyrs-direktiv.

For med forslaget vil EU ‘unbundle’ salget af opladere fra salget af elektroniske apparater, hedder det.

Det betyder altså, at du fremover meget vel vil skulle købe oplader og enhed hver for sig, og at det skal være muligt for alle at købe en enhed uden samtidig at få smidt en oplader i nakken.

EU-Kommissær Margrethe Vestager meddeler, at EU har givet industrien masser af tid til selv at komme på en fælles løsning.

“Og nu er tiden inde til en lovgivnings-mæssig løsning for en fælles oplader. Dette er en vigtig sejr for vores forbrugere og for miljøet og på linie med vores grønne og digitale ambitioner,” meddeler hun.

Med forslaget vil EU også indføre skrappere krav til producenterne om at oplyse om lade-hastighed og lignende.

Stort slag for Apple

I forslaget nævnes Apple og den Lightning-oplader, som selskabet i mange år har anvendt, ikke specifikt.

Det regnes dog for givet, at netop Apple har været central i EU-Kommissionens ønske om en fælles oplader-standard.

I 2019 var 21 procent af alle mobil-enheder solgt i EU udstyret med et Lightning-stik.

EU-Kommissionen var i 2018 også godt i gang med en lignende manøvre, som dog dengang aldrig nåede frem til at blive vedtaget som lov.

Dengang argumenterede Apple med, at en lovmæssigt udpeget standard ville skade innovation og skabe store mængder elektronik-affald, når de blev tvunget til at skille sig af med deres gamle kabler.

Apple indførte Lightning-kablet i 2012 som afløser for den såkaldte dock-connector, som Apple dengang havde anvendt siden 2003, hvor det blev lanceret sammen med den første iPod.

I 2019 droppede Apple Lightning på iPad Pro til fordel for USB-C.
Der har længe været spekulationer om, at Apple i fremtiden også på iPhones vil erstatte Lightning med USB-C eller trådløs opladning.

Du finder EU-Kommissionens forslag om indførelse af fælles oplader-standard i hele EU her.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S