Nye logningsregler kommer til at koste de danske teleselskaber 300 millioner kroner: Vil have statskassen til at betale

De danske teleselskaber skal investere 313 millioner kroner det kommende år i et nyt register for teledata. Det er konsekvensen af de nye logningsregler, som regeringen har fremlagt. Men telebranchen vil ikke selv betale. "Man bør finde nogle offentlige penge, der kan finansiere det," siger direktør Jakob Willer.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvilke konsekvenser de nye logningsregler får for telebranchen
  • Hvad direktør i Teleindustrien, Jakob Willer, mener om de nye regler
  • Se hvilke konsekvenser Jakob Willer vurderer, de nye logningsregler får for forbrugerne
685
3:30 min
206 millioner og kroner og en årlig pris på 107 millioner.

Det er prisen, de danske teleselskaber skal betale, ifølge regeringens nye regler for logning af danske teledata.

De nuværende regler er nemlig blevet kendt ulovlige af EU-domstolen, og derfor har regeringen fremlagt en ny praksis for logning af danskernes teledata. Men omstillingen kommer til at betyde en udgift til den danske telebranche på 206 millioner kroner.

Derudover vurderer Erhvervsstyrelsen, at det kommer til at koste telebranchen 107 millioner kroner hvert eneste år at holde det kommende register i luften i administrationsomkostninger.

[articlelink id="258032" layout="image" label="Læs også:" title=""]

Hos Teleindustrien, der repræsenterer de danske teleselskaber, er man alt andet end begejstret for den nye udgift, som selskaberne er blevet pålagt.

Derfor mener man, at der bør følge penge med de nye opgaver som teleselskaberne bliver pålagt med de nye logningsregler.

Læses lige nu

    Annonce

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknisk assistent til dokumentation af kritisk infrastruktur

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S