Nye logningsregler kommer til at koste de danske teleselskaber 300 millioner kroner: Vil have statskassen til at betale

De danske teleselskaber skal investere 313 millioner kroner det kommende år i et nyt register for teledata. Det er konsekvensen af de nye logningsregler, som regeringen har fremlagt. Men telebranchen vil ikke selv betale. "Man bør finde nogle offentlige penge, der kan finansiere det," siger direktør Jakob Willer.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvilke konsekvenser de nye logningsregler får for telebranchen
  • Hvad direktør i Teleindustrien, Jakob Willer, mener om de nye regler
  • Se hvilke konsekvenser Jakob Willer vurderer, de nye logningsregler får for forbrugerne
685
3:30 min
206 millioner og kroner og en årlig pris på 107 millioner.

Det er prisen, de danske teleselskaber skal betale, ifølge regeringens nye regler for logning af danske teledata.

De nuværende regler er nemlig blevet kendt ulovlige af EU-domstolen, og derfor har regeringen fremlagt en ny praksis for logning af danskernes teledata. Men omstillingen kommer til at betyde en udgift til den danske telebranche på 206 millioner kroner.

Derudover vurderer Erhvervsstyrelsen, at det kommer til at koste telebranchen 107 millioner kroner hvert eneste år at holde det kommende register i luften i administrationsomkostninger.

[articlelink id="258032" layout="image" label="Læs også:" title=""]

Hos Teleindustrien, der repræsenterer de danske teleselskaber, er man alt andet end begejstret for den nye udgift, som selskaberne er blevet pålagt.

Derfor mener man, at der bør følge penge med de nye opgaver som teleselskaberne bliver pålagt med de nye logningsregler.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S