Nye logningsregler kommer til at koste de danske teleselskaber 300 millioner kroner: Vil have statskassen til at betale

De danske teleselskaber skal investere 313 millioner kroner det kommende år i et nyt register for teledata. Det er konsekvensen af de nye logningsregler, som regeringen har fremlagt. Men telebranchen vil ikke selv betale. "Man bør finde nogle offentlige penge, der kan finansiere det," siger direktør Jakob Willer.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvilke konsekvenser de nye logningsregler får for telebranchen
  • Hvad direktør i Teleindustrien, Jakob Willer, mener om de nye regler
  • Se hvilke konsekvenser Jakob Willer vurderer, de nye logningsregler får for forbrugerne
685
3:30 min
206 millioner og kroner og en årlig pris på 107 millioner.

Det er prisen, de danske teleselskaber skal betale, ifølge regeringens nye regler for logning af danske teledata.

De nuværende regler er nemlig blevet kendt ulovlige af EU-domstolen, og derfor har regeringen fremlagt en ny praksis for logning af danskernes teledata. Men omstillingen kommer til at betyde en udgift til den danske telebranche på 206 millioner kroner.

Derudover vurderer Erhvervsstyrelsen, at det kommer til at koste telebranchen 107 millioner kroner hvert eneste år at holde det kommende register i luften i administrationsomkostninger.

[articlelink id="258032" layout="image" label="Læs også:" title=""]

Hos Teleindustrien, der repræsenterer de danske teleselskaber, er man alt andet end begejstret for den nye udgift, som selskaberne er blevet pålagt.

Derfor mener man, at der bør følge penge med de nye opgaver som teleselskaberne bliver pålagt med de nye logningsregler.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

KMD A/S

Engagement Manager | Energy & Utility

Københavnsområdet

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job