Nye logningsregler kommer til at koste de danske teleselskaber 300 millioner kroner: Vil have statskassen til at betale

De danske teleselskaber skal investere 313 millioner kroner det kommende år i et nyt register for teledata. Det er konsekvensen af de nye logningsregler, som regeringen har fremlagt. Men telebranchen vil ikke selv betale. "Man bør finde nogle offentlige penge, der kan finansiere det," siger direktør Jakob Willer.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvilke konsekvenser de nye logningsregler får for telebranchen
  • Hvad direktør i Teleindustrien, Jakob Willer, mener om de nye regler
  • Se hvilke konsekvenser Jakob Willer vurderer, de nye logningsregler får for forbrugerne
685
3:30 min
206 millioner og kroner og en årlig pris på 107 millioner.

Det er prisen, de danske teleselskaber skal betale, ifølge regeringens nye regler for logning af danske teledata.

De nuværende regler er nemlig blevet kendt ulovlige af EU-domstolen, og derfor har regeringen fremlagt en ny praksis for logning af danskernes teledata. Men omstillingen kommer til at betyde en udgift til den danske telebranche på 206 millioner kroner.

Derudover vurderer Erhvervsstyrelsen, at det kommer til at koste telebranchen 107 millioner kroner hvert eneste år at holde det kommende register i luften i administrationsomkostninger.

[articlelink id="258032" layout="image" label="Læs også:" title=""]

Hos Teleindustrien, der repræsenterer de danske teleselskaber, er man alt andet end begejstret for den nye udgift, som selskaberne er blevet pålagt.

Derfor mener man, at der bør følge penge med de nye opgaver som teleselskaberne bliver pålagt med de nye logningsregler.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job