Nye logningsregler kommer til at koste de danske teleselskaber 300 millioner kroner: Vil have statskassen til at betale

De danske teleselskaber skal investere 313 millioner kroner det kommende år i et nyt register for teledata. Det er konsekvensen af de nye logningsregler, som regeringen har fremlagt. Men telebranchen vil ikke selv betale. "Man bør finde nogle offentlige penge, der kan finansiere det," siger direktør Jakob Willer.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvilke konsekvenser de nye logningsregler får for telebranchen
  • Hvad direktør i Teleindustrien, Jakob Willer, mener om de nye regler
  • Se hvilke konsekvenser Jakob Willer vurderer, de nye logningsregler får for forbrugerne
685
3:30 min
206 millioner og kroner og en årlig pris på 107 millioner.

Det er prisen, de danske teleselskaber skal betale, ifølge regeringens nye regler for logning af danske teledata.

De nuværende regler er nemlig blevet kendt ulovlige af EU-domstolen, og derfor har regeringen fremlagt en ny praksis for logning af danskernes teledata. Men omstillingen kommer til at betyde en udgift til den danske telebranche på 206 millioner kroner.

Derudover vurderer Erhvervsstyrelsen, at det kommer til at koste telebranchen 107 millioner kroner hvert eneste år at holde det kommende register i luften i administrationsomkostninger.

[articlelink id="258032" layout="image" label="Læs også:" title=""]

Hos Teleindustrien, der repræsenterer de danske teleselskaber, er man alt andet end begejstret for den nye udgift, som selskaberne er blevet pålagt.

Derfor mener man, at der bør følge penge med de nye opgaver som teleselskaberne bliver pålagt med de nye logningsregler.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-ansvarlig / System Manager til Applikationsforvaltning i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse