Microsoft på vej med to nye nordiske datacentre: Her kommer de til at ligge

To nye datacentre på det nordiske marked kommer til at give bedre oppetid og helt nye muligheder for kunderne, lyder det fra Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Rasmus Ferdinand Ginman)

Det er ikke kun i Danmark, at Microsoft planlægger at opføre nye datacentre.

I Norge har Microsoft allerede to datacentre, men selskabet planlægger nu at udvide med yderligere to datacentre, som bliver placeret i datacenterregionen i Oslo

Det oplyser Microsoft Norge i en pressemeddelelse, hvor selskabet også oplyser, at åbningen af de to første datacentre været med til at øge efterspørgslen efter Microsofts cloudprodukter i Norge.

”Vi har oplevet en massiv vækst i brugen af cloud siden, at vi åbnede vores første i datacenter i Norge for to år siden. Med udbygningen af to nye datacentre i Region Øst gør vi muligt for at vores kunder at flytte endnu flere at deres systemer i Microsoft-skyen. Med denne udviddelse sikrer vi, at vi kan betjene vores kunder i et hurtigt voksende marked,” siger Christopher Frenning, direktør for datacenterstrategi hos Microsoft Norge ifølge pressemeddelelsen.

Højere sikkerhed og øget oppetid

Udvidelsen på det norske marked betyder, at kunderne i vores naboland kan sprede infrastruktur og deres applikationer på tværs af flere datacenterlokationer, hvilket ifølge Microsoft fører til både højere sikkerhed og en forbedret tilgængelighed.

Således garanterer Microsoft i Norge nu en oppetid på 99,99 procent, oplyser selskabet.

”Microsoft er den eneste offentlige cloudleverandøren, som kan tilbyder denne type tjenester i Norge. Dette er en ekstra sikkerhed for kunderne, siger Christopher Frenning ifølge pressemeddelelsen.

Microsoft offentliggjorde i december sidste år ligeledes sine planer om at etablere tre datacentre på dansk jord i en datacenterregion, der får navnet Denmark East.

Tidligere på efteråret kunne det sjællandske mediehus SN.dk afsløre, at to ud af de tre datacentre vil blive placeret i Slagelse og Fakse.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

STELLA CARE ApS

Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

IT Forum Gruppen

Senior Network Consultant / Fortinet Specialist

Københavnsområdet

Banedanmark

Contract Manager

Københavnsområdet

Statens IT

AI-udviklere til Statens It

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS