Microsoft på vej med to nye nordiske datacentre: Her kommer de til at ligge

To nye datacentre på det nordiske marked kommer til at give bedre oppetid og helt nye muligheder for kunderne, lyder det fra Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Rasmus Ferdinand Ginman)

Det er ikke kun i Danmark, at Microsoft planlægger at opføre nye datacentre.

I Norge har Microsoft allerede to datacentre, men selskabet planlægger nu at udvide med yderligere to datacentre, som bliver placeret i datacenterregionen i Oslo

Det oplyser Microsoft Norge i en pressemeddelelse, hvor selskabet også oplyser, at åbningen af de to første datacentre været med til at øge efterspørgslen efter Microsofts cloudprodukter i Norge.

”Vi har oplevet en massiv vækst i brugen af cloud siden, at vi åbnede vores første i datacenter i Norge for to år siden. Med udbygningen af to nye datacentre i Region Øst gør vi muligt for at vores kunder at flytte endnu flere at deres systemer i Microsoft-skyen. Med denne udviddelse sikrer vi, at vi kan betjene vores kunder i et hurtigt voksende marked,” siger Christopher Frenning, direktør for datacenterstrategi hos Microsoft Norge ifølge pressemeddelelsen.

Højere sikkerhed og øget oppetid

Udvidelsen på det norske marked betyder, at kunderne i vores naboland kan sprede infrastruktur og deres applikationer på tværs af flere datacenterlokationer, hvilket ifølge Microsoft fører til både højere sikkerhed og en forbedret tilgængelighed.

Således garanterer Microsoft i Norge nu en oppetid på 99,99 procent, oplyser selskabet.

”Microsoft er den eneste offentlige cloudleverandøren, som kan tilbyder denne type tjenester i Norge. Dette er en ekstra sikkerhed for kunderne, siger Christopher Frenning ifølge pressemeddelelsen.

Microsoft offentliggjorde i december sidste år ligeledes sine planer om at etablere tre datacentre på dansk jord i en datacenterregion, der får navnet Denmark East.

Tidligere på efteråret kunne det sjællandske mediehus SN.dk afsløre, at to ud af de tre datacentre vil blive placeret i Slagelse og Fakse.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect