Norlys er vokset med knap 100 it-folk siden kæmpe fusion og mangler endnu flere ansatte: "Vi bliver presset"

Den enorme fusion af SE og Eniig til det nye Norlys har skabt et massivt behov for it-kompetencer. Alene i år er der indtil videre ansat 70 nye it-folk, og ansættelsestempoet er stadig hektisk. Men i et marked med lavt udbud af it-kompetencer, mærker CIO hos Norlys nu for alvor presset. "Der har tidligere været opgaver, som vi ikke har kunnet løfte så hurtigt, som vi ville, på grund af mangel på ressourcer," siger Norlys-CIO Morten Bilgrav Mathiasen.

Artikel top billede

Morten Bilgrav Mathiasen, CIO, it-direktør og medlem af koncernledelsen hos Norlys. (Foto: SE koncernen / Nikolai Tuborg)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i Norlys store it-organisation
  • Her er de store udfordringer for Norlys-CIO'en
  • Hvordan han oplever jobmarkedet for it-kompetencer
  • Hvor mange åbne it-stillinger Norlys har lige nu
  • Hvordan Norlys forsøger at afbøde mangel på it-kompetencer
1.080
5:30 min
Siden slutningen af juni 2019, hvor SE og Eniig fik det grønne lys til at gennemføre deres fusion og skabe det nye Norlys, har koncernen ansat it-folk i et opskruet tempo.

Da den nye it-organisation blev støbt, var der omkring 180 ansatte fra de tidligere selskaber. I dag er it-organisationen vokset med næsten 100 ansatte til nu at udgøre omkring 270.

Det fortæller CIO og medlem af direktionen hos Norlys, Morten Bilgrav Mathiasen, til Computerworld.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse