Her er de bedste råd til Danmarks it-sikkerhedsansvarlige fra landets bedste CISO, Morten Dichmann Hansen

Interview: "Det er en fed anerkendelse at få både for mig personligt og for min afdeling, men også for lufthavnen og alle de folk, der har været involveret i det herude," siger Danmarks bedste CISO, Morten Dichmann Hansen, dagen efter, at han blev kåret til Årets CISO.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen (Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om kåringen af Morten Dichmann Hansen som Årets CISO 2021.
  • Se hans gode råd til andre it-sikkerhedsansvarlige.
883
4:30 min
Det var en glad Morten Dichmann Hansen, der stod på scenen i Børsens lokaler, og modtog prisen som Årets CISO 2021 i aftes 5. oktober.

Her vandt han prisen som Årets CISO 2021 i tæt opløb med de to øvrige nominerede, Trygs Tom Engly og Forsvarsministeriets Claus Wiid Jakobsen.

Til overrækkelsen beskrev han en "mange år lange rejse", som han selv lige efter bemærkede dog havde varet fire år - "men det føles som mange år," grinede han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS