Et af USA’s største sms-selskaber har været hacket i fem år uden at opdage noget

Hackere har i fem år i det skjulte haft adgang til systemerne hos et af de største sms-selskaber i USA, som håndterer milliarder af beskeder hvert år.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

I hele fem år har hackere i det skjulte haft adgang til it-systemerne hos amerikanske Syniverse, der håndterer sms-beskeder for en række af de største amerikanske teleselskaber.

Ifølge en anmeldelse til de amerikanske myndigheder - som du finder her - har hackere i det skjulte haft adgang til Syniverses databaser i fem år.

Syniverse router hvert år hundredevis af milliarder af sms-beskeder gennem sine systemer for selskaber som Verizon, T-Systems og AT&T - altså de største teleselskaber i USA.

I alt router selskaber sms-trafik for 300 teleoperatører og processerer mere end 740 milliarder beskeder om året.

I anmeldelsen til de amerikanske myndigheder meddeler Syniverse, at teknikere i maj 2021 blev opmærksomme på det, der kaldes for ‘uautoriseret adgang til selskabets operationelle systemer af en ukendt person eller organisation.”

Ifølge selskabet har hackerne haft adgang til systemerne siden maj 2016.

Hackerne har været inde i databaserne ‘adskillige gange.’

“Login information, der giver adgang til Electronic Data Transfer-miljøet er blevet kompromitteret hos cirka 235 kunder,” hedder det.

Selskabet meddeler, at intet for nuværende tyder på, at hackerne har stjålet eller ødelagt noget og at systemerne nu igen er blevet sikret.

“Men der er ingen garanti for, at Syniverse ikke vil finde bevis for infiltration eller misbrug af data eller it-systemerne eller at selskabet ikke vil blive ramt af fremtidige cyberangreb,” hedder det.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S