Et af USA’s største sms-selskaber har været hacket i fem år uden at opdage noget

Hackere har i fem år i det skjulte haft adgang til systemerne hos et af de største sms-selskaber i USA, som håndterer milliarder af beskeder hvert år.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

I hele fem år har hackere i det skjulte haft adgang til it-systemerne hos amerikanske Syniverse, der håndterer sms-beskeder for en række af de største amerikanske teleselskaber.

Ifølge en anmeldelse til de amerikanske myndigheder - som du finder her - har hackere i det skjulte haft adgang til Syniverses databaser i fem år.

Syniverse router hvert år hundredevis af milliarder af sms-beskeder gennem sine systemer for selskaber som Verizon, T-Systems og AT&T - altså de største teleselskaber i USA.

I alt router selskaber sms-trafik for 300 teleoperatører og processerer mere end 740 milliarder beskeder om året.

I anmeldelsen til de amerikanske myndigheder meddeler Syniverse, at teknikere i maj 2021 blev opmærksomme på det, der kaldes for ‘uautoriseret adgang til selskabets operationelle systemer af en ukendt person eller organisation.”

Ifølge selskabet har hackerne haft adgang til systemerne siden maj 2016.

Hackerne har været inde i databaserne ‘adskillige gange.’

“Login information, der giver adgang til Electronic Data Transfer-miljøet er blevet kompromitteret hos cirka 235 kunder,” hedder det.

Selskabet meddeler, at intet for nuværende tyder på, at hackerne har stjålet eller ødelagt noget og at systemerne nu igen er blevet sikret.

“Men der er ingen garanti for, at Syniverse ikke vil finde bevis for infiltration eller misbrug af data eller it-systemerne eller at selskabet ikke vil blive ramt af fremtidige cyberangreb,” hedder det.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS