Bliv superbruger: Her er de fede Windows 11 tricks, som du bør afprøve

Fire fede fif: Sådan udnytter du nogle af Windows 11's nye fede funktioner.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft PR)

Premium Kun for abonnenter
Det er langt fra hver dag, at Microsoft udgiver en ny version af sit Windows-styresystem.

Som bruger bliver der derfor også en del nytænkning og nyheder at forholde sig til, når de store overhalinger slippes løs.

Et er, at Microsoft har revideret interfacet, noget andet er, at selskabet også forsøger at puffe til, hvordan der arbejdes med maskinen – alt sammen i produktivitetens hellige navn. Microsoft vil jo gerne være forretningskundernes yndede software-leverandør.

Der er flere nye greb og fintunede funktioner at forholde sig til. Men griber du dem, vil det med al sandsynlighed også gøre, at du vil få mere fra hånden ved at skifte til Windows 11.

Så dem dykker vi ned i her.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Sampension A/S

Senior specialist i beredskab og krisestyring

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Statens IT

Linux-serverspecialist til Statens It

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect