Royal Unibrews CIO Hanne Bech skal integrere fire opkøb af virksomheder: “Der er mange følelser i teknologi”

Interview: I løbet af det seneste år har Royal Unibrew opkøbt fire virksomheder. Siden sommer har CIO Hanne Bech arbejdet på at få alle systemerne integreret hos den danske bryggerivirksomhed. Det er Royal Unibrews 10. opkøb på 10 år, og derfor har Hanne Bech også en klar plan for arbejdet.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor mennesker er en vigtig del af store teknologi-skift
  • Læs om hvordan Hanne Bech har sammenlagt it-afdelingen i fire virksomheder på 3 måneder
690
3:30 min
I maj måned købte Royal Unibrew det sønderjyske bryggeri Fuglsang og sodavandsproducenten Frem. Bare to måneder senere annoncerede den danske bryggerigigant opkøbet af norske Solera Beverage Group til en pris på 770 millioner kroner.

Dermed har CIO Hanne Bech haft opgaven med at integrere de fire bryggeriers it-systemer til ét fælles standardsystem.

En opgave den danske CIO efterhånden er garvet i, eftersom de tre nye opkøb markerer det 10. opkøb på 10 år.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S