Selvtilliden hos Oracles danske ERP-chefer er i top: "Vi er væsentligt foran andre i markedet"

Interview: Oracles svar på en moderne cloud-baseret ERP-platform, Oracle Fusion Cloud, er langt foran de nærmeste konkurrenter som eksempelvis SAP. Sådan lyder det, da Computerworld møder to af Oracles danske ERP-direktører i det danske hovedkontor i Tuborg Havn i København. "Oracle har en teknologisk fordel, og derfor sover jeg også fint om natten, med et halvt åbent øje," siger Oracles Kurt Friis Jensen, direktør for ERP i Danmark og Norge.

Artikel top billede

(Foto: Oracle/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tag med på besøg hos Oracle, hvor to ERP-chefer fortæller om konkurrencen og situationen lige nu
  • Hvorfor de to ERP-chefer mener, at Oracle har en fordel på ERP-området
1.105
5:45 min
Armbevægelserne hos Oracles danske ERP-chefer er store, da Computerworld møder op i Oracles imposante danske hovedkvarter i Tuborg Havn i København.

Fra et lokale på tredje sal i forretningscenteret The Cube er der udsigt til en lystbådehavn, havet og nogle af Danmarks dyreste kvadratmeter.

Her tager to af Oracles danske ERP-direktører mod Computerworld til en snak om, hvordan det egentlig står til med salget af Oracles cloud-baserede ERP-platform, Oracle Fusion Cloud, i Danmark.

Svaret er, som det nu engang ofte er hos store amerikanske selskabers landeafdelinger, overfladisk.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job