Selvtilliden hos Oracles danske ERP-chefer er i top: "Vi er væsentligt foran andre i markedet"

Interview: Oracles svar på en moderne cloud-baseret ERP-platform, Oracle Fusion Cloud, er langt foran de nærmeste konkurrenter som eksempelvis SAP. Sådan lyder det, da Computerworld møder to af Oracles danske ERP-direktører i det danske hovedkontor i Tuborg Havn i København. "Oracle har en teknologisk fordel, og derfor sover jeg også fint om natten, med et halvt åbent øje," siger Oracles Kurt Friis Jensen, direktør for ERP i Danmark og Norge.

Artikel top billede

(Foto: Oracle/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tag med på besøg hos Oracle, hvor to ERP-chefer fortæller om konkurrencen og situationen lige nu
  • Hvorfor de to ERP-chefer mener, at Oracle har en fordel på ERP-området
1.105
5:45 min
Armbevægelserne hos Oracles danske ERP-chefer er store, da Computerworld møder op i Oracles imposante danske hovedkvarter i Tuborg Havn i København.

Fra et lokale på tredje sal i forretningscenteret The Cube er der udsigt til en lystbådehavn, havet og nogle af Danmarks dyreste kvadratmeter.

Her tager to af Oracles danske ERP-direktører mod Computerworld til en snak om, hvordan det egentlig står til med salget af Oracles cloud-baserede ERP-platform, Oracle Fusion Cloud, i Danmark.

Svaret er, som det nu engang ofte er hos store amerikanske selskabers landeafdelinger, overfladisk.

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

Lyngsøe Rainwear ApS

ERP & E-commerce Systemansvarlig

Midtjylland

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS