Mit første job var hos Navision, og jeg tror, at jeg i dag ville have svært ved at finde mig til rette på det italienske arbejdsmarked

Der hvor jeg er opvokset kunne man kigge ud af vinduet og se Alperne, og en halv time efter kunne du være på pisterne. Selvom jeg i dag føler mig dansk, er den en af de ting, som jeg stadigvæk godt kan savne. Jeg kommer fra byen Trento i Norditalien, og jeg kom til Danmark i 1998, fordi jeg gerne ville studere i udlandet.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Billy/Katja Holm)

Der, hvor jeg er opvokset, kunne man kigge ud af vinduet og se Alperne, og en halv time efter kunne du være på pisterne.

Selvom jeg i dag føler mig dansk, er det en af de ting, som jeg stadigvæk godt kan savne.

Jeg kommer fra byen Trento i Norditalien, og jeg kom til Danmark i 1998, fordi jeg gerne ville studere i udlandet. Det var et krav, at det skulle være et sted, hvor jeg kunne tage min uddannelse på engelsk, og på det tidspunkt var Danmark et af de få steder, hvor det var muligt.

Skandinavien har altid haft et godt rygte i Italien, og samtidig er jeg den type, der godt kan lide, når tingene bare fungerer, og det gør de i Danmark og i København. Det var også en af grundene til, at jeg valgte at blive boende og i dag har fået dansk statsborgerskab og stiftet familie heroppe.

Min arbejdsmæssige opdragelse har jeg også fået i Danmark, og mit første job var i Navision, som dengang var en lille virksomhed.

Den atmosfære og åbenhed, som jeg fandt hos Navision, var fantastisk, og i dag tror jeg, at jeg ville have svært ved at finde mig til rette på det italienske arbejdsmarked, der stadigvæk er lidt mere præget af en topdown-kultur.

I København har vi fået nogle af verdes bedste restuaranter, men når jeg bare gerne vil have en god italiensk pizza, går jeg ned på den gamle dame, La Vecchia Signora, i Grønnegade.

Det sker dog dog ikke så ofte længere. I dag er jeg begyndt at påskønne den danske madkultur lidt mere, og nu har jeg også tre børn, som i stedet elsker, når jeg laver pizzaer til dem.

De mener, at jeg laver verdens bedste pizzaer, men jeg må være ærlige at sige, at det ikke er sandt.

Spørger du mig, hvad hemmeligheden bag en god pizza er, vil jeg sige, at det handler om gode råvarer, den rette vandtemperatur og så skal du indstille dig på, at du med en almindelig ovn aldrig nogensinde vil kunne få samme resultat som med en stenovn. Jeg har faktisk ikke selv en stenovn, men det er en af de ting, som jeg overvejer at investere i.

Alessandro Justesen Leoni, administrerende direktør for regnskabsprogrammet Billy.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior Mainframe and .NET Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S