Morgen-briefing: Ny chef for Columbus i Sverige / IT & Co køber alle it-aktiviteterne i Ballum IT / Teknologiveteran i spidsen for ny spiller på det danske sikkerhedsmarked

Morgen-briefing: Ny chef for Columbus i Sverige / IT & Co køber alle it-aktiviteterne i Ballum IT / Teknologiveteran i spidsen for ny spiller på det danske sikkerhedsmarked / Tysk fintech-selskab er nu lige så meget værd som prisen for tre storebæltsbroer

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mornings. Og velkommen til en tirsdag med en ny portion korte, vigtige it-nyheder fra Computerworld, som de blev opfanget af lyttebøjerne ud for Sydhavsøerne. Ved betjeningspanelet: Niels Veileborg

Ny chef for Columbus i Sverige

Fra 1. januar 2022 hedder chefen for Columbus i Sverige Lena Ridström.

Hun overtager rollen efter Markus Jakobson, der har været chef i 15 år, og som fortsætter i Columbus i en ny rolle som strategisk rådgiver.

Columbus Sverige omsætter for næsten 600 millioner kroner og har over 600 ansatte.

Lena Ridström har stået i spidsen for Columbus’ Microsoft Dynamics-forretning i Sverige i de seneste tre år. I løbet af det seneste år har hun også opbygget Columbus’ Data & Analytics-forretning globalt med hurtig vækst i løbet af 2021. Hun har mere end 25 års erfaring fra it-branchen, hvor hun har arbejdet med Cloud ERP, SCM-løsninger, SaaS software og management consulting i forskellige lederroller.

IT & Co køber alle it-aktiviteterne i Ballum IT

Ballum IT ApS sælger den tekniske it-afdeling fra til IT & Co., som allerede har afdelinger i Rødekro og Ans. Driften fortsætter fra samme adresse og med de samme medarbejdere.

Med salget af it-aktiviteterne styrker Ballum IT ApS sine indsatsområder indenfor webdesign og infoskærmløsninger. Dette sker under det nye navn Webhuset Ballum ApS.

IT & Co skifter navn til Ballum IT & Co.

Teknologiveteran i spidsen for ny spiller på det danske sikkerhedsmarked

Den globale it-sikkerhedsvirksomhed Acronis, der for nylig åbnede et cloudcenter i Billund, har fået en virkelig teknologiveteran som ny bestyrelsesformand.

Paul Maritz hedder manden, som er tidligere Microsoft-chef og VMware-chef, og som anses som pioner inden for cloud computing. Han har over 40 års erfaring i it-branchen, og har været medlem af bestyrelsen i Acronis siden maj i år.

Acronis har netop nået en valuation på 1,6 milliarder kroner. Selskabet blev etableret i Singapore og har nu 1.700 ansatte i 19 lande. Produkterne sælges via et netværk af 50.000 partnere i over 150 lande.

Tysk fintech-selskab er nu lige så meget værd som prisen for tre storebæltsbroer

Oven på al snakken og ønskerne for flere såkaldte unicorns i Danmark er det måske værd lige at notere, at det ikke kun er i USA, at it-selskaber når gigantiske valuations.

Tysklands absolut mest værdifulde fintech-selskab, onlinebanken N26, har netop gennemført en kapitaltilførsel på 5,8 milliarder kroner til en valuation på næsten 58 milliarder kroner. Det er i runde tal det samme som prisen for tre storebæltsbroer i 1998-priser, hvor broen åbnede.

N26 har brug for de gode nyheder, for banken har de seneste måneder været ramt af beskyldninger om hvidvask, skriver Reuters.

N26 har over 7 millioner kunder i 25 lande. Banken vil bruge den nye kapital til ekspansion og skal ansætte 1.000 nye folk de kommende år.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS