Morgen-briefing: Ny chef for Columbus i Sverige / IT & Co køber alle it-aktiviteterne i Ballum IT / Teknologiveteran i spidsen for ny spiller på det danske sikkerhedsmarked

Morgen-briefing: Ny chef for Columbus i Sverige / IT & Co køber alle it-aktiviteterne i Ballum IT / Teknologiveteran i spidsen for ny spiller på det danske sikkerhedsmarked / Tysk fintech-selskab er nu lige så meget værd som prisen for tre storebæltsbroer

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mornings. Og velkommen til en tirsdag med en ny portion korte, vigtige it-nyheder fra Computerworld, som de blev opfanget af lyttebøjerne ud for Sydhavsøerne. Ved betjeningspanelet: Niels Veileborg

Ny chef for Columbus i Sverige

Fra 1. januar 2022 hedder chefen for Columbus i Sverige Lena Ridström.

Hun overtager rollen efter Markus Jakobson, der har været chef i 15 år, og som fortsætter i Columbus i en ny rolle som strategisk rådgiver.

Columbus Sverige omsætter for næsten 600 millioner kroner og har over 600 ansatte.

Lena Ridström har stået i spidsen for Columbus’ Microsoft Dynamics-forretning i Sverige i de seneste tre år. I løbet af det seneste år har hun også opbygget Columbus’ Data & Analytics-forretning globalt med hurtig vækst i løbet af 2021. Hun har mere end 25 års erfaring fra it-branchen, hvor hun har arbejdet med Cloud ERP, SCM-løsninger, SaaS software og management consulting i forskellige lederroller.

IT & Co køber alle it-aktiviteterne i Ballum IT

Ballum IT ApS sælger den tekniske it-afdeling fra til IT & Co., som allerede har afdelinger i Rødekro og Ans. Driften fortsætter fra samme adresse og med de samme medarbejdere.

Med salget af it-aktiviteterne styrker Ballum IT ApS sine indsatsområder indenfor webdesign og infoskærmløsninger. Dette sker under det nye navn Webhuset Ballum ApS.

IT & Co skifter navn til Ballum IT & Co.

Teknologiveteran i spidsen for ny spiller på det danske sikkerhedsmarked

Den globale it-sikkerhedsvirksomhed Acronis, der for nylig åbnede et cloudcenter i Billund, har fået en virkelig teknologiveteran som ny bestyrelsesformand.

Paul Maritz hedder manden, som er tidligere Microsoft-chef og VMware-chef, og som anses som pioner inden for cloud computing. Han har over 40 års erfaring i it-branchen, og har været medlem af bestyrelsen i Acronis siden maj i år.

Acronis har netop nået en valuation på 1,6 milliarder kroner. Selskabet blev etableret i Singapore og har nu 1.700 ansatte i 19 lande. Produkterne sælges via et netværk af 50.000 partnere i over 150 lande.

Tysk fintech-selskab er nu lige så meget værd som prisen for tre storebæltsbroer

Oven på al snakken og ønskerne for flere såkaldte unicorns i Danmark er det måske værd lige at notere, at det ikke kun er i USA, at it-selskaber når gigantiske valuations.

Tysklands absolut mest værdifulde fintech-selskab, onlinebanken N26, har netop gennemført en kapitaltilførsel på 5,8 milliarder kroner til en valuation på næsten 58 milliarder kroner. Det er i runde tal det samme som prisen for tre storebæltsbroer i 1998-priser, hvor broen åbnede.

N26 har brug for de gode nyheder, for banken har de seneste måneder været ramt af beskyldninger om hvidvask, skriver Reuters.

N26 har over 7 millioner kunder i 25 lande. Banken vil bruge den nye kapital til ekspansion og skal ansætte 1.000 nye folk de kommende år.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Operations Engineer til Big Data og High performance Computing

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse