Gartner: Her er de vigtigste it-teknologier for alle CIO’er lige nu - sats på dem og vind over konkurrenterne

Du bør som CIO tage et kig på disse 12 teknologi-typer, som kan komme til at spille en afgørende rolle for din virksomhed i de kommende år, når det gælder om at skabe vækst og effektivisere og lægge afstand til dine konkurrenter.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se de 12 teknologi-typer, som for alvor kan skabe afstand til dine konkurrenter i de kommende år.
654
3:30 min
Især tre ting kommer til at definere CEO’ernes fokus i 2022 efter omstillings-hastigheden over mod den digitale virkelighed er steget markant i det seneste halvandet år.

Sådan lyder det fra analysehuset Gartner, som peger på, at topcheferne overordnet set kommer til at fokusere på vækst, digitalisering og effektivisering i det kommende år.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS