Hackeren Tom Van de Wiele vil have dig til at passe ekstra godt på dit adgangskort: Sådan får hackere adgang til din arbejdsplads

Ofte opererer de fra internettets mørke afkroge. En gang imellem bryder de ind i virksomhedernes fysiske lokaler for at plante ondsindet software. Se her de metoder, som hackerne bruger til at tilgå din arbejdsplads.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvorfor du bør pakke adgangskortet langt væk, når du har fri fra arbejde.
  • Læs hvordan hackere misbruger dit adgangskort, mens du har det i hånden.
995
5 min
"Når klokken har passeret fem, og du har glemt noget på kontoret, og du går fra parkeringspladsen og hen til indgangsdørene ved lobbyen, så åbner døren ikke. Det gør den i løbet af dagen. Men efter fem er bygningen i ud-tilstand."

Tom Van de Wiele, der forklarer, er sikkerhedskonsuelt hos cybersikkerhedsvirksomheden F-Secure og etisk hacker. Sammen med hans red team går hans daglige arbejde ud på, at trykteste F-Secures kunders sikkerhed på mere eller mindre kreativ vis.

Han fortæller om hvordan ondsindede hackere så let som ingenting kan komme ind på en fysisk arbejdsplads, trods sikkerhedsdøre og krav om adgangskort, kun ved hjælp af få almindelige kontorremedier.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos