Domstolsstyrelsen vil bruge 600 millioner kroner på nyt specialudviklet it-system:Skal erstatte 30 år gamle systemer
Supporten af et af Domstolsstyrelsens centrale it-systemer rinder snart ud. Nu vil Domstolsstyrelsen i gang med udskiftning til et nyt it-system - et projekt som vil koste over 600 millioner kroner, lyder det.
Tjek hvad for et it-system Domstolsstyrelsen vil have specialudviklet i projekt til over 600 millioner kroner
Derfor skal de danske domstole have et nyt it-system
Indsigt i detaljerede projektomkostninger
Se hvornår it-systemet forventes at gå i drift
553
3 min
Det vil koste over 600 millioner kroner at få udskiftet Domstolsstyrelsens centrale men ældre it-systemer til behandling af straffe- og skiftesager - de såkaldte DSI-systemer - med en helt ny specialudviklet it-løsning.
Få ubegrænset adgang til Computerworld Premium
Opret et gratis intro-abonnement eller køb fuld adgang
Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.