Justitsministeren overdænges med kritikpunkter til kontroversielt udkast til nye logningsregler: "Der er al for meget overvågning af uskyldige"

Hele 55 organisationer har fået muligheden for at komme med kritikpunkter og kommentarer til justitsminister Nick Hækkerups (S) forslag til nye logningsregler. Prosa mener, at reglerne dumper en såkaldt Trump-test. Tjek hvem der ellers har haft mulighed for at kommentere det kontroversielle lovforslag her.

Artikel top billede

(Foto: © Mario Salerno / Mario Salerno)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tjek hvilke organisationer der blev inviteret til at kommenterer udkast til nye logningsregler
  • Hvor mange siders kommentarer Teleindustrien ifølge Computerwolds oplysninger er på vej med
  • Hør om Prosas Trump-test, og hvordan det nye lovudkast har klaret den test
  • Hvorfor flere kritiserer de danske logningsregler
832
4:15 min
I dag mandag er der høringsfrist for Justitsministeriets lovforslag om nye regler for telelogning også kendt som logningsbekendtgørelsen.

Hele 55 myndigheder og organisationer har haft mulighed for at kommentere og kritisere lovforslaget, der efter utallige udskydelser blev fremlagt af justitsminister Nick Hækkerup (S) i slutningen af september.

Ifølge Computerworlds oplysninger er en række af organisationerne i disse timer ved at lægge sidste hånd på deres høringssvar.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job