Danske selskaber til angreb på cloud-giganternes software-betingelser: 'Det koster en bondegård og kunderne er bundet på hænder og fødder'

En række dominerende cloud-giganter som Microsoft og AWS tvinger urimelige vilkår igennem, der gør det dyrt for kunderne og mindsker den fleksibilitet, som ellers skulle have været en af fordelene med cloud-ydelser. Sådan lyder det fra Jens E. Thorndahl, direktør for Danish Cloud Community, der er gået med i en europæisk sammenslutning, der vil kæmpe for mere fair vilkår og konkurrence. "I større og større udstrækning kan software kun køres på tech-giganternes egne platforme, og hvis det kan flyttes, følger der en meget stor merudgift."

Artikel top billede

Photo by NeONBRAND on Unsplash. (Foto: Photo by NeONBRAND on Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor Danish Cloud Community vil kæmpe for mere far software-vilkår
  • Eksempler på urimelige vilkår fra Microsoft ifølge Danish Cloud Communitys direktør
  • Hvilke konsekvenser unfair software-vilkår har for kundernes
  • Tjek 10 principper for fair software-vilkår
1.188
6 min
Med uimodståelige salgstaler om fuld fleksibilitet, skalerbarhed og billige digitale it-services har tech-giganterne Microsoft, Amazon Web Services, Google og andre vendt op og ned på it-verdenen.

Tech-giganternes forretninger er galoperet afsted i kølvandet på den nye cloud-økonomi i en sådan fart, at cloud er blevet de facto standard.

Men har giganterne, når kunderne først er kommet ind i cloud-forretningen, også langsomt lukket for udgangen baggerst i butikken?

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S