Flere danske CIO'er skifter titlen ud: “Rigtig mange af de CDO'er, der bliver ansat, ender med at blive Chief Disapointment Officer”

En række markante danske CIO'er har smidt den traditionelle titel og er i stedet blevet Chief Digital Officer. Men ændringen er et udtryk for langt mere end bare en bogstavleg, mener tidligere CIO hos blandt andet Vestas, Thomas Okke Frahm.

Artikel top billede

Morten Holm Christiansen er en af de danske CIO'er, der også kan skrive CDO på visitkortet. (Foto: Mikael Rieck) (Foto: Mikael Rieck)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor danske CIO'er i stigende grad springer ud som CDO
  • Hvilken betydning CIO-rådgiver Thomas Okke Frahm mener, udviklingen har for danske virksomheder
573
3 min
Få uger efter Morten Holm Christiansen kunne løfte trofæet og kalde sig Årets CIO skiftede han arbejdetspladsen hos Coop ud med Haldor Topsøe.

Men det var ikke kun kontorpladsen, der er blevet skiftet ud. Samtidig udviddede Morten Holm Christiansen også titlen til CIO og CDO.

Samme skift har vi set hos den tidligere vinder af titlen Peter Cabello Holmberg, der i dag er ansat som CDO hos den finske gigant Fiskars.

De to indehavere af den mest prestigefyldte danske it-titel er langt fra alene med det skifte.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS