Flere danske CIO'er skifter titlen ud: “Rigtig mange af de CDO'er, der bliver ansat, ender med at blive Chief Disapointment Officer”

En række markante danske CIO'er har smidt den traditionelle titel og er i stedet blevet Chief Digital Officer. Men ændringen er et udtryk for langt mere end bare en bogstavleg, mener tidligere CIO hos blandt andet Vestas, Thomas Okke Frahm.

Artikel top billede

Morten Holm Christiansen er en af de danske CIO'er, der også kan skrive CDO på visitkortet. (Foto: Mikael Rieck) (Foto: Mikael Rieck)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor danske CIO'er i stigende grad springer ud som CDO
  • Hvilken betydning CIO-rådgiver Thomas Okke Frahm mener, udviklingen har for danske virksomheder
573
3 min
Få uger efter Morten Holm Christiansen kunne løfte trofæet og kalde sig Årets CIO skiftede han arbejdetspladsen hos Coop ud med Haldor Topsøe.

Men det var ikke kun kontorpladsen, der er blevet skiftet ud. Samtidig udviddede Morten Holm Christiansen også titlen til CIO og CDO.

Samme skift har vi set hos den tidligere vinder af titlen Peter Cabello Holmberg, der i dag er ansat som CDO hos den finske gigant Fiskars.

De to indehavere af den mest prestigefyldte danske it-titel er langt fra alene med det skifte.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Netværksspecialist der vil være med, når det gælder til PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S